En İyi 10 Gezi Filmi


Blog’umu yazarken bir film aşığı olarak sevdiğim gezi filmlerini de eklemeye karar verdim. Böylece en iyi 10 gezi filmi listemle karşınızdayım.

En İyi 10 Gezi Filmi #10 – The Beach (2000)

İlk filmimiz olarak Tayland’a giden yada gidecek çoğu sırtçantalının izlediği, izlemese de bildiği The Beach var. Saygıdeğer Danny Boyle’ın yönettiği Alex Garland’ın romanından uyarlanan 2000 yapımı filmin hikayesi şöyle:

20’lerinde sırtçantalı bir gezgin olan Richard (Leonardo di Caprio) Tayland’a gider ve Bangkok’ta bir hostel’da kaldığı sırada yan odadaki aklını kaçırmış komşusu ona dünyanın tüm güzelliklerinin olduğu ve çok az kişinin bildiği efsanevi bir adadan bahseder. Adam çok geçmeden intihar eder ve bahsettiği yerin haritasını Richard adamın üzerinde bulur. Böylece Richard’ın cenneti arayışı başlar. Gerisini de siz izleyin 🙂

Film her ne kadar genel olarak çok beğenilmediyse de benim çok sevdiğim birçok öğe (gezmek, Tayland, tropikal ada, iyi müzikler, Danny Boyle) bir arada olunca beğenmemem çok zordu. Sinema tarihinin gerçek değeri verilmemiş filmlerinin arasında bence The Beach’in sağlam bir yeri var!

Filmde sözü edilen adanın ve sahilin çekimleri Tayland’da Ko Phi Phi adalarına bağlı Maya Beach’te yapıldı. Geçen sene Tayland’a yolum düştüğünde o muhteşem sahili görmeyi çok istesem de hava buna izin vermemişti. Bu yüzden hem orayı görebilmek, hem de ülkeyle özlem gidermek için Dünya Turu’mda Tayland’a tekrar gitmeye karar verdim. Bakalım bu sefer şansım dönecek mi…

 


You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.