En İyi 10 Gezi Filmi


 

En İyi 10 Gezi Filmi #9 – Lost in Translation (2003)

https://www.youtube.com/watch?v=W6iVPCRflQM
 
50’li yaşlarında, yarı-emekli film yıldızı olan Bob Harris (Bill Murray) bir viski firmasının reklam filmi için Tokyo’dadır. Kötü giden evliliği onu tüketmiştir. Filozofi mezunu, yeni evli Charlotte (Scarlett Johansson) ise onu ihmal eden fotoğrafçı kocasının peşinden Tokyo’ya gelmiştir. Charlotte hayattaki yerini bulmaya çalışır, Bob ise yorgundur ve melankoli içindedir. İki Amerikalı, Japon dili ve hızlı yaşamı yüzünden tam bir kültür şoku yaşadıkları şehirde, ideal gezi arkadaşı olurlar. Ve arkadaşlıkları zamanla tecrübe haline gelir: Adamın kıza verebileceği hayat dersi nedir, kız adamı hayata tekrar bağlayabilecek midir?

2003 yapımı Lost in Translation, efsanevi Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın ikinci filmi. Babasından aldığı yönetmenlik mirasını iyi kullanan Coppola, hem yazdığı hem yönettiği bu filmiyle en iyi senaryo dalında Oscar ödülünü kaptı. Film, iki yabancının tamamen farklı kültüre sahip yabancı bir ülkede “kaybolmalarını” ve tekrar bulunmalarını anlatıyor. Beğeneni kadar beğenmeyenin de çok olduğu ama bence sıcak, yalın, kendi halinde bir film. Müzikleri de çok güzel. God Save the Queen’in Japon versiyonunu dinlemeniz lazım 🙂

Bill Murray’in oyunculuğunu çok beğendim, adam resmen kendini oynamış filmde. Coppola da zaten Bob karakterini Bill Murray için yazdığını, o oynamazsa filmin de çekilmeyeceğini söylemiş. Neyseki Bill Murray kabul etmiş de, böylesine güzel bir filmi izleyebiliyoruz. Bill Murray oynadığı filmler içinde en sevdiğinin bu film olduğunu belirtmiş.

Sadece 27 günde çekildiğini de dipnot olarak belirteyim.


You may also like...

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.