En İyi 10 Gezi Filmi


En İyi 10 Gezi Filmi #7 – L’Auberge Espagnole (2002)

20’li yaşlarında, Fransa’da yaşayan Ekonomi öğrencisi Xavier (Romain Duris) İspanyolcasını geliştirmek için Erasmus öğrenci değişim programına katılır ve Barcelona’ya gelir. İlk işi onun gibi yabancı öğrencilerle dolu bir daireye taşınmaktır; İtalyan, İngiliz, Danimarkalı, Belçikalı, Alman ve İspanyol ev arkadaşlarıyla Xavier için hayat, önündeki bir yıl boyunca pek normal geçmeyecektir.

Barcelona hakkında bu kadar yazdıktan sonra, sıradaki filmimin Barcelona hakkında olması çok şaşırtıcı olmasa gerek 🙂 Bu sefer, geçenlerde izlediğim sıcak ve eğlenceli 2002 yapımı bir Fransız filmi ile karşınızdayım. İsmi “İspanyol Apartmanı” olarak çevrilebilir. Erasmus ile yurtdışına giden her öğrencinin karşılaştığı klişeler, ev ararken yaşadıkları, ev arkadaşlarıyla maceraları komik bir dille anlatılmış. Benzer deneyimi olmuş herkesin kendinden birşeyler bulabileceği anlara sahip bu film, tam anlamıyla “kendini-iyi-hisset” filmlerinden ve izledikten sonra pişman olmayacağınızı garanti edebilirim 🙂

Başrol oyuncusu Romain Duris’in kendi ülkesinde oldukça popüler olduğunu belirtmem gerekir. Amelie filmiyle meşhur olmuş Audrey Tautou da küçük bir rolle filmde yer alıyor. Bu arada, film Fransa’da çok tutunca, aynı karakterlerin 5 sene sonra tekrar bir araya geldiği zaman yaşadıkları maceraları anlatan bir devam filmi çekildi. İsmi Les Poupées Russes (Rus Bebekleri). Bu filmi beğenirseniz ona da bir göz atabilirsiniz..


You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.