Şili Notları


Şili

Kısa Kısa Şili

 • Batıda Pasifik Okyanusu, doğuda And Dağları’yla çevrili papyon biçimli ülkenin nüfusu 17 milyon.
 • İsmi ülkeye ilk ayak basan yerel kabileler tarafından verilmiş. “Toprağın sonlandığı yer” anlamına geliyor. Mantıklı 🙂
 • Tüm dünyadaki bakır üretiminin 1/3’ü Şili’den sağlanıyor. Ancak bakırı işleme güçleri olmadığı için bundan büyük bir gelir elde edemiyorlar.
 • Aynı zamanda dünyanın bir numaralı somon balığı ihracatçısı.
 • Ülkenin 3500km kadar açıklarında bulunan Paskalya Adası (eski adıyla Maoi), üzerindeki Rapa Nui heykelleriyle dünyanın en gizemli yerlerinden biri. Heykellerin buraya nasıl konuldukları hakkındaki sorular günümüzde hala kesin bir yanıt bulamadı.
 • Arjantin gibi Şili’de Antarktika toprakları üzerinde hak iddia ediyor, ancak 1959 yılındaki Antarktika Anlaşması ile bu iddialar geçersiz ilan edildi, kıtanın herhangi bir ya da birkaç ülkeye bağlı olması yasaklandı.
 • Şili 1973’ten 1990’a 17 yıl boyunca Pinochet’nin militer diktatörlük rejimi altında zor zamanlar geçirdi.
 • 1 TL= 271 Şili pezosu
 • Dünyanın en güney kasabası olan Puerto Williams Şili Patagonyası’nda bulunuyor.
 • Dünyanın en kuru yeri olan Atacama’ya 40 senedir hiç yağmur yağmamış!
 • Hola: Merhaba             Gracias: Teşekkürler
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Şili’ye ait 5 yer var.
 • Neyi meşhur: Bakır madenleri, Pablo Neruda, Şili şarabı
 • Ne satın almalıKoyun yününden giysiler, Şili şarabı, el işi hediyelikler, charangos (on telli minyatür gitar), minik Moai büstleri

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Arjantin gibi çok farklı coğrafyaya ev sahipliği yapıyor. And Dağları, Patagonya’nın ulusal parkları ve buzulları, 78000km’lik kıyı şeridi, çölleri, sanat şehri Valparaiso..

Eksileri: İngilizce bilen birilerini bulmanız zor, o yüzden İspanyolca öğrenmelisiniz. Yalnız bu bir eksi mi, bilemiyorum 🙂

Kaç para harcadım:

Toplam> Ülkede geçirdiğim 8 günde 460$ harcamışım. Günde ortalama 57$ ediyor.

Konaklama> 102$ (Ortalama 13$. Güney Amerika’ya göre pahalı sayılsa da dünyanın geri kalanına göre konaklama fiyatları gayet uygun.)

Ulaşım> 120$ (Hiç uçak kullanmadığım için ulaşım masrafları düşük kaldı. Otobüsler de Arjantin’e kıyasla daha ucuz. Günlük 15$ ediyor.)

Yeme-içme> 130$ (Günlük 16$. Şili yemekleri hem doyurucu hem de ucuz.)

Kaç gün yeterli: 14 gün (3 gün Santiago, 4 gün Patagonya, 2 gün Valparaiso, 2 gün Vina del Mar, 3 gün Atacama)

          Doğa 5 yıldız
          Tarih 3 yıldız
          Eğlence 3 yıldız
           Halk 4 yıldız
           Yemek 4 yıldız

             Ortalama 3,8 puan


Şili’de mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Patagonya’da Torres del Paine Ulusal Parkı’nı ziyaret edin. Zamanınız varsa 3-5 günlük trek’ler oldukça doyurucu olacaktır. Macera arayanlar ise W şeklindeki tepelere tırmanışı deneyebilirler.
 2. And Dağları’nın eteklerindeki terkedilmiş madencilik kasabası Sewell’e yapılan günübirlik gezilerden birine katılın. Kasabada hiç yol yok, ulaşım bitmeyen merdivenler aracılığıyla sağlanıyor. Üzgünüm, kimsenin yaşamadığı bu hayalet şehirde konaklama imkanınız yok.
 3. “Asansörler Şehri” Valparaiso’daki rengarenk evleri, sanat sokan sokakları, Pablo Neruda’nın evini gezin. Üst mahallelerden birindeki liman manzaralı kafe’lerden birine geçip kahvenizi yudumlarken kendi şiirinizi yazmak için ihtiyacınız olan tüm ilhamı bulacaksınız 🙂
 4. “Bahçeler Şehri” Vina del Mar’ın uzun kum plajlarında güneşlenin, dalgalı sularında sörf yapın ve akşamları gece klubünde Şili’nin ünlüleriyle beraber eğlenin.
 5. Dünyanın en kuru yeri Atacama Çölü’nü ziyaret edin. Vahşi batı kasabası San Pedro’da konaklayıp çöle yapılan günübirlik gezilere katılabilirsiniz. En önemli atraksiyonlardan biri sandboarding, kumların üzerinde dilediğinizce kaymanın keyfini çıkartın.
 6. Atacama Çölü’nde 4200 metre yükseklikle bulunan El Tatio gayzerleri her sabah büyük bir güçle patlayarak muhteşem bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor.
 7. Atacama Çölü’ndeki Ay Vadisi, ay yüzüne benzeyen jeolojik yapısıyla size dünya dışı deneyim yaşattıracak. Günübirlik turlardan birine katılabilirsiniz.
 8. Yine San Pedro’nun yakınlarında bulunan dünyanın en büyük bakır madeni Chuquicamata’yı görün. Dünyanın en büyük kamyonlarının karşısında karınca gibi hissedin ve üretimin büyüklüğü karşısında şaşkınlığınızı gizlemeyin.
 9. Başkenti ziyaret etmeden dönmek olmaz. Gezilecek çok yeri yok bu şehrin, yine de turistik olmayan herhangi bir restauranta geçip günün menüsünü bir şişe kaliteli Şili şarabı eşliğinde yemek ya da akşam çöktüğünde Bellavista semtine gidip yol kenarındaki barlardan birinde Şili’li gençlerle pisco yudumlamak bile harika bir deneyim.
 10. Bu madde parası bol olanlar için: Paskalya Adası’nı ziyaret edin. Unutmayın, uçak biletleri Şili’den gidiş dönüş 1000$, konaklama fiyatları ise 100$ civarında ancak dünyanın en ilginç yerlerinden birindesiniz. Ada heykelleri, kabileleri dışında sörf yapmak için tam bir cennet.

You may also like...

6 Responses

 1. Ahmet Ozoglu says:

  Bekran Şili’de bugün (26.03.2012) 7.2 büyüklüğünde deprem olmuş, umarım iyisindir,kazasız belasız yolculuklar

  • Bekran says:

   İyiyim iyiyim depreme oldukça uzağız, o yüzden bir şey hissetmedik. Çok büyük bir deprem değilmiş sanırım, kayıp olmamış yanlış görmediysem. Teşekkürler 🙂

 2. Güney Cafer says:

  Şili gerçekten çok güzel bir ülke.Teşekkürler

 3. Anonymous says:

  bu kadar yer nası 8 gunde gezdınız?

  • Bekran says:

   Dünya turumda oldukça hızlı hareket ettim, her yeri göreyim diye şehirlerde ortalama 2 gün kaldım. Yorucu oldu ama değdi mi, kesinlikle 🙂

 4. Anonymous says:

  Kuşkusuz dünyanın en güzel ülkesi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.