En İyi 10 Gezi Filmi


En İyi 10 Gezi Filmi #6 – Easy Rider (1969)

Hippi motorcular Wyatt (Peter Fonda) ve Billy (Dennis Hopper) Mardi Gras Festival’ine gidebilmek için gerekli parayı California’da sattıkları uyuşturucudan sağladıktan sonra ülkeyi motorsikletle batıdan doğuya katedecek bir yolculuğa girişirler. “Amerika”yı aradıkları bu yolculukta onları otostopçular, kendilerine katılacak alkolik bir avukat (Jack Nicholson) ve hapishane hücresi beklemektedir.

Son dönem filmlerinen yeterince bahsettim. Şimdi sırada eskilerden bir klasik, 68 kuşağının baş tacı filmlerinden Easy Rider var. Yönetmen koltuğunda oturan Dennis Hopper başrollerden birini kendisine vermiş, yanına Peter Fonda ve tartışmasız tüm zamanların en iyi aktörü Jack Nicholson’u çağırmış. Filmin düzgün bir senaryosu bile olmadığından çoğu diyaloglar doğaçlama gelişmiş, aktör ihtiyacı ise otoyol üzerindeki motorcu barlarından karşılanmış. Film vizyonda beklenenin üzerinde bir etki yarattı ve zaman geçtikçe o kadar kült oldu ki, bir motorcu neslini tam anlamıyla baştan yarattı. Günümüzde belli bir yaşı geçmiş her motorcuya bakın, bu filmden bir şekilde ilham aldığını görürsünüz. Sadece bu bile, filmi sinema tarihinin unutulmazları arasına koymaya yeter.

Bu sefer fragman yerine, filmin açılış sahnesini koyuyorum. Sahneye hangi şarkı eşlik ediyor dersiniz, tabi ki Steppenwolf ve Born to be Wild 🙂


You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.