Vietnam Vizesi


Vietnam, 23 ülke hariç tüm dünya vatandaşlarından vize istiyor. Yalnız Türkler olarak bu vizeyi alırken hayli zorlanıyoruz. Bunun sebepleri hakkında oldukça ilginç teoriler var. Kimisi zamanında oraya yerleşen Türklerin dolandırıcılık yapmasının ardından hükümetin böyle karar aldığını söylüyor, kimisi zamanında Türkiye’de düğün yapmak isteyen zengin bir Vietnamlı aileye vize vermemişiz de aile ortalığı karıştırıp siyasi bağlantıları sayesinde bizim vize alışlarımızı zorlaştırmış diyor. Kimisi de ABD müttefiği olduğumuz için kara listede olduğumuzu, o yüzden bizi pek istemediklerini söylüyor ki tabi o zaman Amerikan vatandaşlarına niye kapıda veriyorlar vizeyi diye sormak lazım. Sonuç olarak, sebebi nedir bilinmiyor ama buraya vize alması gerçekten zahmetli. Önceki yıllarda daha da zordu, özellikle bireysel olarak gitmek isteyenleri direk geri çeviriyorlardı. Hatta ben de dünya turumda çok istememe rağmen Vietnam’ın yavru vatanı Laos bile vize vermemiş, öylece kalmıştım. Ancak zaman içinde Türk gezginler vize alabilmeye başladı, her geçen yıl daha fazla sırtçantalının Vietnam anılarını okur olduk. Belli ki Vietnam bu konuda rahatlamıştı, artık oraya gitmenin tam zamanıydı. Böylece 2015’te kız arkadaşım Aga ile planladığım Asya turunda Vietnam’ı da ekledik. Bu işe oldukça bol zaman ayırıp gereken neyse doğru yapmak için detaylıca araştırdım ve sonunda başvurdum.

Vietnam Vizesi

Tabi Aga Polonya vatandaşı olduğu için vize konusunda Avrupa Birliği ile Türkiye vatandaşlarına gösterilen muamele farkını birebir yaşamış oldum tekrar. Vietnam’da Halong Körfezi turu aldığım acenta diğerleri gibi vize desteği veriyordu. Birçoğu bunun için ücret bile almıyor. Aga için kimlik bilgilerini gönderdik mail yoluyla, 3 gün içinde Vize Departmanı onaylı vizesi ile geri döndüler. Tek yapmamız gereken, havaalanından girerken 45 doları hazırlayıp, mailimizde bulunan vietnam vize başvuru formunu doldurup yetkililere teslim etmek. Bana gelince.. İlk olarak Vietnam’dan bir davet mektubu ayarlamak gerekti. Bu da 65 dolar gibi bir ücret tutuyor. Vize Departmanı bu belgeyi yaklaşık 5 gün sonra Ankara’daki Vietnam Büyükelçiliğine fakslıyor, benimle konunun başından beri ilgilenen sevgili acenta yetkilisi (Hong Phuong, ismini vermeden edemedim, Bestprice.vn‘da çalışıyor) bana faks onayını ve belgenin bir örneğini yolladı. Ben de vize başvuru formu, 2 fotoğraf, TC kimlik fotokopisi ve uçak/otel/tur rezervasyon fotokopilerimden oluşan belgelerimi vize ücreti olan 80 dolar ile birlikte Ankara’daki bir vize acentasına yolladım, 80TL karşılığında vize başvurumu yaptılar. Tahmin ettiğiniz gibi İstanbul’dan başvuru yapılmıyor, eskiden 50 dolar olan başvuru ücreti de zamlanmış. Ancak süreç uzun sürmedi ve sonuç olarak pasaportum tek girişli bir haftalık Vietnam vizesi basılmış haliyle 5 iş gününde bana ulaştı. Yani Vietnam vizesi almak 2-3 hafta sürüyor, 145 dolar ve Ankara’da değilseniz vize acenta ücreti artı kargo masrafı da maliyeti. Davet mektubu almadan vize almak imkansız gibi bir şey, başka ülkelerden yapılan Vietnam vize başvurusunda işlem nedir bilemeyeceğim. Ama en azından bir kısmımızın yaşadığı başvuruları geri çevirmeler, davet mektubu alamamalar geride kalmış. Artık Vietnam’a zahmetli olsa da vize alabiliyoruz 🙂


You may also like...

3 Responses

 1. gia khang says:

  Thank you for sharing…

 2. Şermin says:

  Ben de geçen ay vietnamdaydım,harika bir deneyimdi. Herkese kesinlikle vietnamı görmelerini tavsiye ediyorum. Vize olayına gelince, taylanddaydım, konsoloslukla bir takım problemler yaşadık ve ben vize alamadım. Ardından türkiyeden biriyle tanıştım ibrahim bey, sağolsun benden sadece pasaport kopyamı istedi. uçak bileti rezervasyonu ve konaklamayı kendi halledeceğini söyledi. 7 gün içinde teslim etti vize onay mektubumu ve bu onay mektubu ile havaalnından girişte çok kolay bir şekilde aldım vizemi. herhangi bir şekilde stres yaşamadım. eğer vize konusunda problem yaşayan varsa ; vietnamavize@gmail.com mail atabilirsiniz. mutlaka yardımcı olacaklardır.

  • Bekran says:

   Tavsiye için teşekkürler, aynı sorunu yaşayan başkaları için de yol gösterici olabilir 🙂

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.