Filipinler Notları


KISA KISA FİLİPİNLER

 • Filipinler tam bir adalar ülkesi. Güney Çin Denizi’nden Pasifik Okyanusu’na kadar tam 7107 adadan oluşuyor. Bunların sadece üçte birine isim verilmiş.
 • 107 milyonluk nüfusun 12 milyonu başkent Manila’da yaşıyor. Manila aynı zamanda dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan başkenti. Kilometrekareye 42857 kişi düşüyor, kalabalığından şikayet ettiğimiz İstanbul’un tam 4 katı.
 • Ülkede 171 farklı dil konuşuluyor. Resmi diller Tagalog ve İngilizce.
 • Bayrağının başka hiçbir ülkede olmayan bir özelliği var. Buna göre, eğer kırmızı renk üstte olacak şekilde asılırsa ülke savaşta demekmiş. Mavi rengin üstte olması ise barış halini simgeliyor.
 • Macellan’ın 1521’de keşfettiği ülke 377 yıl boyuna İspanyol boyunduruğu altında yaşadığı için tüm koloniyal özellikleri taşıyor. Zaten ülkenin ismi de İspanya kralı 2. Philip’ten geliyor. 1899 yılında bir anlaşma ile ülke ABD sömürgesine geçmiş, 2. Dünya Savaşı’nda Japon işgali altında kaldıktan sonra tam bağımsızlıklarını kazanmaları ise 1946 yılını bulmuş.
 • Yakın geçmişte ise Ferdinand Marcos gibi bir diktatörün izleri var. 1965’ten itibaren 21 yıl boyunca ülkeyi büyük bir baskı altında yöneten, kendine karşı çıkan herkesi öldürten Marcos 25 Şubat 1986’ta hükümet binası önünde toplanan 1 milyon Filipinlinin protestosuna askerin karşılık vermeyip silah bırakması sonunda devrileceğini anlıyor ve ailesiyle Hawaii’ye kaçıyor, 3 sene sonra da ölüyor.
 • Asya’da nüfusun çoğunluğu Hristiyan olan tek ülke Filipinler. Dinine aşırı derece bağlı nüfusun %80’i ise kendini katolik olarak tanımlıyor.
 • Filipinler dünyanın en büyük 2. hindistan cevizi üreticisi, tüm dünyadaki hindistan cevizlerinin %26’sı buradan geliyor.
 • Güneydoğu Asya’nın diğer ülkeleri gibi doğa felaketlerinden payını fazlasıyla alıyor Filipinler. Her yıl meydana gelen kasırgalar ve seller bir yana Kasım 2013’teki Haiyan Tayfunu son zamanların en büyük yıkımına sahne olmuş: Tam 6340 ölü ve 2,86 milyar dolarlık hasar.
 • 1 TL=16,5 peso
 • Kişi başı 3200 dolarlık GDP’siyle Asya’nın en fakir ülkelerinden biri. Tam 11 milyon Filipino, yani ülke nüfusunun %10’u diğer ülkelerde ağır işlerde çok düşük paralara çalıştırılıyorlar. Aynı zamanda dünyanın en büyük hemşire sağlayıcısı durumunda (dünyadaki yabancı hemşirelerin %25’i Filipinler’den geliyor).
 • Bu fakirliğe rağmen teknolojiyi ve mesajlaşmayı çok seviyorlar. Bir günde Filipinler’de atılan SMS sayısı (1,4 milyar), ABD ve Avrupa’daki tüm insanların attığının toplamından fazlaymış.
 • Adalar arası ulaşımın sağlanması adına yerleşimi olan her büyük adaya havaalanı inşa edilmiş. Sayıları 2013 itibariyle toplam 243.
 • Ülkenin resmi hayvanı maymun yiyen kartal. Sayısı 200-500 arası kadar olduğu tahmin edilen bu kartalları öldürene 12 yıl hapis cezası veriliyor.
 • Boksu takip edenler ünlü boksör Pacman lakaplı Manny Pacquiao’yı iyi bilir. Geçenlerde Floyd Mayweather ile yaptığı dövüş ile hafızalara kazınmıştı. Kendisi Filipinler’in halk kahramanı durumunda. Dövüşünün olduğu saatlerde herkes ekran başına kilitlendiğinden ülkede suç oranları sıfıra düşüyormuş.
 • Milli spor ise basketbol. Hemen hemen her yerde basketbol sahası var ve hiç boş kalmıyorlar. NBA’den sonra dünyanın en eski ikinci basketbol ligi burada kurulmuş.
 • Karaokenin anavatanının Filipinler olduğunu biliyor muydunuz?
 • Hello: Merhaba             Salamat: Teşekkürler
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Filipinler’e ait 6 yer var.
 • Neyi meşhur: Tarsier
 • Ne satın almalı: El yapımı tahta hediyelikler

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Güneydoğu Asya’nın her geçen gün popülaritesini arttırdığı bu dönemde, diğer ülkelerdekilerden hiç aşağıda kalmayan adaları, aktivite olanakları ve eşsiz doğasına düşük fiyat avantajını da eklersek Filipinler şu an bölgenin belki de en gidilesi destinasyonu.

Eksileri: Ulaşım konusu biraz problemli, özellikle tursuz gidecekseniz biraz macera ruhlu olmanızda fayda var. Fakirlik had safhada olduğu için dilencilere, yankesicilere ve dolandırıcılara karşı da dikkatli olmanızı öneririm.

Ne kadar harcadım:

Toplam> Ülkede geçirdiğim 9 günde toplam 913$ harcamışım. Günde ortalama 101$ ediyor.

Konaklama> 324$ (Ortalama 36$. Boracay’da ya da küçük tropikal adalarda fiyatlar daha yüksek)

Ulaşım> 400$ (Günlük 44$ ediyor. Adadan adaya uçaktan başka şansınız olmadığı için tek yerde kalmak istemiyorsanız masraf oldukça artacaktır)

Yeme-içme> 189$ (Günlük 21$. Bu rakamı günde 10 dolara kadar düşürmek de mümkün, tabi Boracay dışında)

Kaç gün yeterli: 15 gün (3 gün Boracay, 3 gün Bohol, 3 gün Luzon, 6 gün Palawan)

Doğa 5 yıldız
Tarih 2 yıldız
Eğlence 4 yıldız
Halk 4 yıldız
Yemek 3 yıldız

      Ortalama 3,5 puan

Filipinler’de mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Eğer sizi cezbeden bembeyaz kumlu plajlarıyla tropikal adalar ise, en iyi iki seçenek gece boyu devam eden partileri ve sayısız aktivite seçeneği ile Boracay ya da küçük sevimli otellerinde medeniyetten uzakta kafa dinlemek isteyenler için Cebu’nun 8 km kuzeyindeki Malapascua Adası.
 2. Palawan Filipin halkının bir numaralı tercihi. 2011’de “Dünyanın 7 Yeni Doğa Harikası”ndan biri seçilen Puerto Princesa Yeraltı Nehri Ulusal Parkı’ndaki mağaraları keşfedebilir ya da kuzeyindeki El Nido ve Coron’da bulunan sayısız adacığın yarattığı muhteşem manzaralar arasında bangka teknelerle turlara katılabilirsiniz.
 3. Dalış tutkunları için Panglao, Boracay, Malapascua ya da Coron adaları etrafındaki dalış noktaları çok iyi seçenekler ancak Apo Reef Ulusal Parkı sualtı zenginliği bakımından ülkenin en iyi dalış yeri olarak biliniyor ve standartın çok üzerinde. 450 kadar mercan tipini bir arada görebileceğiniz bölgede köpekbalıklarından, deniz kaplumbağalarına tüm büyük canlıları da bir arada bulabilirsiniz.
 4. Dünyada balina köpekbalıklarını en sık görebileceğiniz (tercihen Şubat-Mayıs arası) yerlerden biri de Filipinler. Eğer ağzına rahatlıkla sığabileceğiniz bu canlıların arasında şnorkel ya da dalış yapma fikri sizi heyecanlandırıyorsa Filipinler’e bekleriz 🙂
 5. Bohol’a yolunuz düşerse dünyanın en sevimli hayvanlarından tarsierleri doğal yaşamlarında ziyaret edin ve uçsuz bucaksız uzanan çikolata tepelerinin manzarasını görmeden dönmeyin.
 6. Luzon Adası’nda dünyanın “en mükemmel biçimli yanardağı” diye bilinen Mayon Yanardağı bulunuyor. Fotolara bakın hak vereceksiniz, tırmanışçılar için de ne kadar zorlu bir parkur olduğu malum. Yalnız yaklaşırken dikkat edin her iki senede bir patlamasıyla oldukça aktif bir yanardağ 🙂
 7. Yine Luzon’da UNESCO dünya mirası listesinde olan Banaue Pirinç Tarlaları var. Tam 2000 yıl önce ada yerlileri tarafından oluşturulan “dünyanın 8. harikası” bu tarlaları mutlaka ziyaret edin. Söylenene göre tüm basamaklar yanyana konulduğunda dünyanın yarısını sarabilirmiş.
 8. Başkent Manila’yı kalabalığı ve biraz tehlikeli oluşu ile çok tavsiye etmiyorum. Ancak gitmeniz gerekiyorsa San Agustin Kilisesi’ni de görün. 1589’da inşa edilen kilise 7 büyük deprem ve iki büyük yangına rağmen hala sapasağlam ayakta.
 9. Her yıl Ocak ayının 3. haftasında Kalibo’da gerçekleştirilen Ati-Atihan Festivali renkli kıyafetleri giyinmiş halkın kabile dansları eşliğindeki geçidiyle ilginç görüntülere sahne oluyor.
 10. Yemek konusunda cesareti olanlara balut denilen çiğ yumurtaları öneririm. Gelişmekte olan ördek embriyolarının haşlanarak yenmesinin ömrü uzattığına inanılıyor. Görüntüsü oldukça iç açıcı 🙂

You may also like...

3 Responses

 1. Peril'ce says:

  Her destinasyonda verdiğiniz bu kısa bilgiler hakikaten çok işe yarıyor, farklı tarzınız diğer bloglardan ayrılıyor. Hep yazın e mi…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.