Kamboçya Notları


KISA KISA KAMBOÇYA

 • Nüfusu yaklaşık 15 milyon, diğer Güneydoğu Asya ülkelerine kıyasla çok düşük bir rakam. Bunun tabi ki en büyük sebebi 70’li yıllarda ülke nüfusunun neredeyse yarısının ölümünden sorumlu olan Pol Pot. Yine de nüfusları hızla artıyor, çünkü ülkede doğum hızı ölüm hızının üç katı.
 • Dünyada en fazla fiziksel özürlü oranı Kamboçya’da. Her 236 kişiden biri özürlüymüş. Ortalama yaşam beklentisi ise sadece 49,7. Ayrıca toplam nüfusun %50’si 15 yaş altında.
 • Bayrağında tarihi bir yapının resmi bulunan tek ülke burası. Eski ismi Kampuchea. 1953’te bağımsızlığına kavuşana kadar 90 yıl boyunca Fransız sömürgesiydi. O yüzden yaşlılar başta olmak üzere halkın büyük kısmı Fransızca biliyor. İngilizce’yi de katarsak üç dil bilenlerin sayısı hiç az değil. Özellikle 5 yaşındaki çocukların İngiliz aksanıyla şakır şakır İngilizce konuştuğunu görmek çok enteresan 🙂
 • 1TL=2136 Riel
 • Ülkede Riel’den çok dolar geçiyor, otellerden markete her yerde dolar ödeyebilirsiniz. Ama hiç bozuk para kullanmadıkları için bir doların altındaki para üstlerini Riel olarak veriyorlar, aklınızda olsun.
 • Çok fakir bir ülke, en büyük gelir kaynağı turizm. Yol inşaatı, altyapı ve restorasyon çalışmaları gibi masraf gerektiren işler diğer ülkelerden, özellikle Japonya ve Almanya’dan gelen yardımlarla yapılıyor.
 • Süu-sau-dey: Merhaba                 Akun: Teşekkürler
 • Kamboçya mutfağı o kadar dikkat çekecek lezzetlere ev sahipliği yapmıyor.  Amok dedikleri bir yemek çok yaygın, noodle çorbasının içinde özel baharatlar karıştırılmasıyla hazırlanıyor, tadı gayet güzel. Onun dışında palmiye yaprakları içine sarılmış yapışkan pilav çok güzel gözüküyordu ama bulması zor olduğu için deneyemedim. Ve tabi böcekler, böcekler burada halk arasında sevilen ve yaygın olarak tüketilen bir lezzet. Ama aklınızda olsun, özellikle hamamböceklerinin taze pişirildiğinden emin olun,  Yoksa haftalarca beklemiş böceğin üzerindeki beklemiş sıvı yağ, zaten iğrenç olan böcekleri mide bulandırıcı hale getiriyor.
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Kamboçya’ya ait 2 yer var. Preah Vihear Tapınağı ve tabi ki Angkor Wat.
 • Neyi meşhur: Angkor Wat
 • Ne satın almalı: Angkor Wat’la ilgili hediyelik eşyalar alınabilir. Özellikle küçük büstler çok güzel gözüküyorlardı.

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Dünyanın en önemli yapılarından birisine ev sahipliği yapıyor.

Eksileri: Angkor Wat’tan başka bir şey yok. Halkıyla kolay kaynaşabileceğiniz bir ortam da yok. Turistsiniz burada, gittiğiniz her yerde de diğer turistlerden başka kimseyi görmüyorsunuz.

Kaç para harcadım:

Toplam> 7 günde toplam 342$ harcamışım. Günde ortalama 49$ ediyor. Vize ücreti olarak 20$, Angkor Wat girişi içinse 60$ verdim.

Konaklama> 35$ (Günlük 5$. Özellikle Siem Reap çok ucuzdu, kaldığım iki otelde de gecelik 3$’dan fazla vermedim.)

Ulaşım56$ (Günlük 8$. Ülkede otobüsle ulaşım çok ucuz. Diğer şehirlere ve komşu ülkelere mutlaka otobüsle gidin.)

Yeme-içme> 120$ (Günlük 17$. Her zamanki zaafım, yeme-içmeye çok para verdim yine. Özellikle son 3 gün sürekli içki içmemizin etkisi büyük.)

Kaç gün yeterli: 7 gün (3 gün Siem Reap, 1 gün Phnom Penh, 2 gün Kampot)

          Doğa 3 yıldız
          Tarih 4 yıldız
          Eğlence 3 yıldız
           Halk 4 yıldız
           Yemek 3 yıldız

             Ortalama 3,4 puan

Siem Reap’ta mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Tapınak ziyareti en az 3 günlük bilet alın. Bir iki günde koca tapınak kompleksini bitirmeniz imkansız.
 2. Bu günlerin birini mutlaka gündoğumuna ayırın. Bunun için sabah 5’te tapınakta hazır olmanız gerekli.
 3. Kendinizi yormak istemeyebilirsiniz ama en azından bir günlüğüne dağ bisikleti kiralayın ve elinize harita alıp bölgeyi özgürce keşfedin. İçinde o an sadece sizin olduğunuz birçok yapıya denk geleceksiniz, keyfini çıkartın. Tuktukla yapabileceğiniz bir geziden çok daha özel hissettireceği kesin.
 4. Tapınak çevresinde çok fakir küçük köyler var. Buralara giderseniz küçük çocukların şeker, balon, kalem, vs istediğini göreceksiniz. Çocukları sevindirmek istiyorsanız çantanızda bunlardan bir miktar olduğundan emin olun.
 5. Her yorucu günün ardından körlerin tapınaklarda eğitim aldıkları merkezlerde masaj yaptırıp eski gücünüze kısa zamanda kavuşun.
 6. Yetimhaneyi ziyaret edip akşam saat 6-7 arası yetim çocukların geleneksel Khmer dansını izleyin ve hatıra defterine yazı yazın.
 7. Eğer kan grubunuz B ya da AB ise İsviçreli bir doktor tarafından işletilen gayet temiz ve hijyenik klinikte kan bağışı yapın. Ülkede Dengue Fever (Yedi gün humması) salgını var, ve ağır kanamaya yol açan bu hastalık özellikle çocukları etkileyip ölüme sebep olabiliyor.

You may also like...

2 Responses

 1. Kemal Kaya says:

  Bilgiler için teşekkürler Bekran, birkaç güne kadar Kamboçya’ya giriş yapacağım. İnternet bağlantı hızı nasıldı? Yapacak çok işim var çok!

  • Bekran says:

   İnternet bağlantısı ummadığım şekilde iyiydi, kaldığım yerlerde kalırsan memnun kalacağını düşünüyorum. Siem Reap’ta Happy Guesthouse (gecelik 3$), Phnom Penh’de Europe Guesthouse (gecelik 10$). Başka sorun varsa bekliyorum, Kamboçya’nın tadını çıkar 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.