Malezya Notları


Malezya

KISA KISA MALEZYA

 • Nüfusu 28,3 milyon, halkın yarısı Malay, çeyreği ise Çinli.
 • Ana kara dışında Sabah ve Sarawak Adası (Borneo)’nda yoğun yerleşim var ve bu bölgeler dünyanın en güzel dalış noktalarının bir kısmına ev sahipliği yapıyorlar.
 • Ülkenin resmi dili Malay ve Asya’da Latin alfabesi kullanan tek dil olma ayrıcalığını taşıyor.
 • 1TL=1,66 Ringit
 • Merhaba: Hello                    Teşekkür ederim: Tırimakasi
 • Halkın yanında işaret parmağıyla bir şeyi göstermek çok ayıp, baş parmak kullanılıyormuş bu amaç için. Aklınızda olsun.
 • Malezya fazla büyük bir ülke olmamasına rağmen günümüze kadar toplam 65877 kilometre otoyol inşa edilmiş. Dünyanın çapının birbuçuk katından fazla!
 • Dünyanın en büyük mağarası Malezya’da Sarawak bölgesinde, ismi Geyik Mağarası (Deer Cave).
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde 3 yere sahipler: Melaka/Georgetown şehirleri, Kinabalu Ulusal Parkı ve Gunung Mulu Ulusal Parkı.
 • Neyi meşhur: Petronas Kuleleri, tropikal adaları
 • Ne satın almalı: Sarong, bileklik, incik-boncuk

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Ucuz bir yer, insanları dürüst ve canayakın. Dünyanın en güzel dalış noktaları hemen dibinizde.

Eksileri: Yağmur sezonunda adalar keyifli olmayacağı için bu dönemde geldiğinizde şehirlerde kısılı kalıyorsunuz. Şehirlerde de yapacak çok şey yok maalesef.

Kaç para harcadım:

Toplam> 2,5 günde toplam 118$ harcamışım. Günde ortalama 47$ ediyor.

Konaklama> 17,5$ (Günlük 8,7$. Malezya ucuz bir ülke, kaldığım iki yer de uygun fiyatlarının yanında yolculuğumun şu ana kadarki favori hostel’leri arasına rahatlıkla girer.)

Ulaşım> 48$ (Günlük 19$. Şehirlerarası sadece otobüsleri kullandım ve çok memnun kaldım.)

Yeme-içme> 38$ (Günlük 15$.)

Kaç gün yeterli: 15 gün (2 gün KL, 2 gün Melakka, 2 gün Cameron Highlands, 1 gün Penang, 2 gün Langkawi, 3 gün Kota Kinabalu, 3 gün Sipadan)

          Doğa 5 yıldız
          Tarih 2 yıldız
          Eğlence 2 yıldız
           Halk 4 yıldız
           Yemek 3 yıldız

             Ortalama 3,2 puan

Malezya’da mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Başkent Kuala Lumpur’da bir zamanlar dünyanın en yüksek binası olan görkemli Petronas Kuleleri’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Özellikle akşamları bina ışıl ışıl oluyor.
 2. Kuala Lumpur’un hemen dışındaki Batu Mağaraları’na gidip dünyanın en büyük tapınak mağaralarından birinde saatler geçirin.
 3. Kuala Lumpur’dan kuzey’e doğru çıkarken ülkenin ortasında bulunan Cameron Highlands’te mola verip pirinç tarlalarıyla donanmış muhteşem doğanın içinde birkaç gün dinlenin. İşte buraya yağmur sezonunda gidebilirsiniz.
 4. Kota Kinabalu’da bulunan Kinabalu Ulusal Parkı balta girmemiş ormanlarının yanında 4095 metrelik Kinabalu Dağı’na ev sahipliği yapıyor. Buraya her gün turlar düzenleniyor, maceraya açsanız dağın zirvesine yapılacak kısa bir tur tam ihtiyacınız olan şey 🙂
 5. Ve tabi dalış. Langkawi, Payar Adası ya da Perhentian Adası mercan ve rengarenk balıkları izlemek için iyi yerler ama sadece Malezya’nın değil dünyanın en iyi dalış noktası olduğu söylenen Sipadan varken diğer adalara pek söz hakkı kalmıyor. Çekiçkafalar, vatozlar, caretta caretta’lar görebileceğiniz deniz canlılarının sadece bir kısmı.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.