Arjantin Notları


Arjantin

Kısa Kısa Arjantin

 • Güney Amerika’nın Brezilya’dan sonra en büyük ikinci ülkesi olan Arjantin’in nüfusu 40 milyon. Bunun 14 milyonu Buenos Aires’te yaşıyor.
 • İsmi “Gümüş Diyarı” anlamına geliyor.
 • Ülkenin içlerindeki uçsuz bucaksız otlukların olduğu bölgeye “pampas” diyorlar, buralarda dört nala at süren Gaucho kovboylarını görmeniz çok olağan.
 • 9 Temmuz 1816’da General San Martin’in liderliğinde İspanyolları ülkeden atmakla kalmadılar, Peru ve Bolivya gibi ülkelerin de bağımsızlıklarını kazanmalarına yardım ettiler. Aynı tarihlerde kuzeyden de Simon Bolivar bastırınca İspanyolların Güney Amerika kıtasındaki egemenliği sona ermiş oldu.
 • Arjantin’in 500km açıklarında bulunan Falkland Adaları (Islas Malvinas) yüzünden son iki yüzyıldır İngilizlerle büyük sorunlar yaşıyorlar. 1833’ten beri İngiliz sömürgesi olan ada üzerinde Arjantin hak iddia ediyor, hatta işi ileri götürüp 1982’de adayı işgal etmişler ancak iki aylık savaş sonunda İngiliz donanması karşısında daha fazla dayanamayıp geri çekilmek zorunda kalmışlar.
 • Şu an görevde olan Cristina Fernández de Kirchner ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı.
 • 1 TL= 2,4 Arjantin pezosu
 • 10 yıl kadar önce bir Amerikan doları 1 Arjantin pezosuna eşitken, yaşanan büyük ekonomik kriz sonucu pezonun değeri bu süre içinde tam 4,4 kat düşmüş!
 • Güney Amerika’da tarihin en sıcak ve en soğuk dereceleri burada ölçülmüş.
 • Ülkenin resmi sporu pato. Polo ile basketbolun karışımı denebilir. Ancak ülkenin en popüler sporu tabi ki futbol.
 • Sinema tarihinin ilk animasyon filmleri Arjantinli yönetmen Quirino Cristiani tarafından 1917’de çekilmiş.
 • 16. yüzyıldan itibaren dünyanın en büyük şarap üreticileri arasında. Şu anda ülkede 1800 şarap imalathanesi bulunuyor ve üretim kapasitesine göre dünyada 5. sıradaymış.
 • Kişi başına en çok plastik cerrahi operasyonu geçirme dalında dünyada başı çekiyormuş. Fiziksel güzelliğe çok değer verilen ülkedeki kadınların %30’unda da anoreksi, bulimia gibi yeme bozuklukları varmış.
 • Hola: Merhaba             Gracias: Teşekkürler
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Arjantin’e ait 8 yer var.
 • Neyi meşhur: Tango, Arjantin bifteği, futbol, Maradona, Evita, Gaucho
 • Ne satın almalı: Alfajor, dulce de leche, Mendoza şarabı, deri ürünler

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Arjantin çöllerden, yüksek dağlara, yağmur ormanlarından buzullara kadar çok farklı doğayı bir arada barındırıyor. Üstelik dünyanın en yaşanılası şehirlerinden birinde harika bir yemek kültürü ve sınırsız eğlence vadediyor. Daha ne olsun? 🙂

Eksileri: Ulaşım pahalı. Uçak fiyatları zaten uçmuş, tren hatları da çok yaygın olmayınca en ucuz seçenek olan otobüs yolculuklarında bile iki şehir arası bilet fiyatları ortalama 100$.

Kaç para harcadım:

Toplam> Ülkede geçirdiğim 13 günde 1192$ harcamışım. Günde ortalama 92$ ediyor.

Konaklama> 176$ (Ortalama 13,5$. Arjantin’de gayet uygun fiyatlara şahane hostel’lar var.)

Ulaşım> 420$ (Patagonya ulaşım fiyatlarını en çok artıran unsur oldu. Günlük 32,5$ ediyor.)

Yeme-içme> 286$ (Günlük 22$ ve verilen her cent’in hakkını veriyor 🙂 )

Kaç gün yeterli: 30 gün (5 gün Buenos Aires, 2 gün Rosario, 2 gün Mar del Plata, 14 gün Patagonya, 3 gün Salta, 1 gün Puerto Iguazu, 2 gün Cordoba, 1 gün Mendoza)

          Doğa 5 yıldız
          Tarih 3 yıldız
          Eğlence 4 yıldız
           Halk 4 yıldız
           Yemek 5 yıldız

             Ortalama 4,2 puan


Arjantin’de mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Buenos Aires gibi bir şehirde kalabildiğiniz kadar kalmaya çalışın. Turistik yerleri zaten gezeceksiniz ama yerel mekanlara da sık sık gidip halka karışın. Tipik Arjantin restaurantlarında harika biftekler yanında Mendoza şarabınızı yudumlarken hayat buymuş diyeceksiniz 🙂
 2. Buenos Aires’te gece hayatını tecrübe etmeden dönmeyin. Salı, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri sabahın geç saatlerine kadar açık olan mekanlarda unutulmaz zaman geçireceksiniz. Unutmayın, bu şehirde gece hayatının kalbi Plaza Serrano’da atıyor.
 3. Futbol sezonunda denk getirebilirseniz Boca Juniors maçlarından birine mutlaka gidin. Hatta mümkünse maçı dünyanın en ateşli taraftar grubu olan “Doce” ile birlikte izleyin.
 4. Dünyanın en etkileyici şelalelerinden biri olan Iguazu’yu Brezilya tarafından gördünüz, bir de Arjantin tarafına geçip gezin. “Şeytan’ın Boğazı”na ilk vardığınız an nefesiniz kesilecek 🙂
 5. Bu kadar yaklaşmışken Patagonya’yı ziyaret etmeden dönmeyin. Perito Moreno’da buzulların üzerinde yürüyüş yapmak, dünyanın en güneydeki şehri Ushuaia’da penguenleri izlemek, Bariloche’nin muhteşem göllerinde kano yapmak, Valdez Yarımadası’nda katil balinaların dansına tanık olmak burada yapabileceklerinizin sadece birkaçı.
 6. Zamanınız bolsa bir araba kiralayıp Ruta 40 yollarını aşındırın. Dünyanın en güzel manzaralı yollarından biridir, çöllerden başlayıp dağları aşarak Patagonya’da sonlanır.
 7. Şarabın en iyisi Mendoza’dan çıkar. Şaraplara ilginiz varsa bizim yaptığımız gibi Şili’ye geçmeden önce burada mola verip şarap bağlarını ziyaret edebilirsiniz.
 8. Halkın çok sosyal olduğu ülkede maalesef büyük bir kesim İngilizce bilmiyor. Bu yüzden siz İspanyolca öğrenin. Emin olun, yerel insanlarla kendi dillerinde anlaşmaya başladığınızda geziden aldığınız zevk katbekat artacak.

You may also like...

4 Responses

 1. Nazan Şentrk says:

  En çok merak ettiğim gezi yazına yetiştim 2 hafta da oldu başlayalı okumaya Bekran:)ee bağımlılık yapınca bırakamadım sabah akşam okudum hızıma kimse yetişemez herhalde :)Asyadan Avustralyaya paylaşımların harikaydı. Okurken seninle birlikteymiş gibi bende çok heyacanlandım yeri geldi çok güldüm,şaşırdım ama o gözlerimde ki mutluluk hiç eksilmedi katbikat artarak…Yeni yollar seni bekliyor Bekran.artık bırakamazsın ben bile burda kendimi zor tutarken ..:)

  • Bekran says:

   🙂 Çok teşekkürim ederim Nazan. Yalnız yollar sadece beni beklemiyor, yazılarımı takipçilerim kendi maceralarına atılmaları için güç bulsun diye yazıyorum. E sıkı takipçilerimden biri de sensin.. 🙂

 2. KARAKARTAL says:

  Hocam şu arjantine birgün olupta gidersem boca juniors maçlarını çok merak ediyorum gerçekten dünyanın en iyi taraftar gruplarından biriler bizim gibi (çarşı) 😀 stadda boca maçına beşiktaş formasıyla girsem sizce linç ederlermi beni orada misafirmi ederler yoksa 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.