Yeni Zelanda Notları


Yeni Zelanda

Kısa Kısa Yeni Zelanda

 • Yüzölçümü Japonya kadar büyük olmasına rağmen üzerinde sadece 4,5 milyon insan yaşıyor.  Maori lisanında Aotearoa olarak geçiyor. Anlamı “Uzun beyaz bulutun ülkesi”.
 • Kuzey ve Güney olmak üzere iki adadan oluşuyor, Kuzey Adası’ndaki Wellington ile Güney Adası’ndaki Picton şehri arasında düzenli arabalı vapur seferleri düzenleniyor.
 • 1 Yeni Zelanda Doları=1,45TL
 • Dünyada gündoğumunu ilk görme ayrıcalığına sahip olan ülke.
 • Wellington dünyanın en güneydeki başkenti ünvanını taşıyor.
 • Dünya tarihinde kadınlara oy hakkı verilen ilk ülke. Yıl 1893.
 • Ada ilk olarak 1642’de buraya ayak basan Abel Tasman tarafından keşfedilmiş, ancak Maori’ler bu ziyaretçileri pek sıcak karşılamayıp mürebbatın çoğunu öldürmüşler. Ülkenin İngiliz topraklarına katılması ve haritasının çizilmesi için efsane kaptan James Cook’un 1769’da buraya gelmesi beklenmiş.
 • İngiliz 2. Elizabeth ülkenin resmi kraliçesi. Parlamento tarafından alınan kararların onayına sunulması için onu temsil eden bir makam var.
 • Yeni Zelanda nükleer silahları ve enerjiyi yasakladığı için ANZUS (Avustralya, Yeni Zelanda, ABD) birliğinden atılmış. Şu anda ülkede nükleer güçle ile ilişkili en ufak bir çalışma yok.
 • Avustralya’dan sonra en göçmen dostu ikinci ülkesi. Vatandaşlarının %22’si yurtdışında doğmuş (Avustralya’da bu oran %24).
 • Everest Tepesi’nin zirvesine tırmanan ilk insan olan Sir Edmund Hillary Yeni Zelanda’lıymış. 5$’lık banknotların üzerinde resmi var.
 • Ülkenin 1/3’ü ulusal parklarla kaplı. En önemlisi ve en büyüğü ülkenin güneyinde yer alan Fiordland National Park. Dünyanın en güzel turistik noktalarından biri olan Milford Sound da burada.
 • Yeni Zelanda Arktik bölgeler hariç insan yaşamının başladığı son kara parçası. Maorilerin buraya yerleşmesi sadece 800 yıl öncesine dayanıyor.
 • Yeni Zelanda halkı kendilerine kiwi diyor, isim ülkeye özgü uzun eğik gagalı yerel bir kuş turu olan kiwi’den geliyor. Aynı zamanda meyve olarak bildiğimiz kivi, koyun ve beyaz tüy ülkenin sembollerinden. Ülkede tam 35 milyon koyun yaşıyor (kişi başına 9 koyun!).
 • Dünyanın en liberal ülkelerinden biri Yeni Zelanda. Eşcinsel evliliği, fahişelik ve genelev işletmek serbest. Araba kullanma yaşı 15, cinsel olarak reşit olma yaşı ise 16. Halkın %34’ü Tanrı’ya inanmıyor yani tinerci.
 • Plastik cerrahi Yeni Zelandalı doktor Sir Harold Gillies tarafından 1. Dünya Savaşı sırasında uygulanmaya başlanmış. Kendisi yüzyılın en iyi plastik cerrahı olarak biliniyor.
 • How you going?: Nasıl gidiyor?             Cheers: Teşekkürler       Sweet as, bro!: Harika!
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Yeni Zelanda’ya ait 3 yer var.
 • Neyi meşhur: Maori kültürü, haka dansı, rugby, kivi meyvesi, koyunları, Yüzüklerin Efendisi
 • Ne satın almalı: Gri taş, Maori camından hediyelikler, Paua (deniz kabuğu), koyun yününden dekorasyonlar

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Tam bir cennet. Burada insan hayatının sonuna kadar sıkılmadan yaşayabilir. Yapılacak yüzlerce farklı aktivite, gezilecek-görülecek-yürünecek bir dolu yer var. Dünyanın en nadir bitki, böcek ve kuş türleri burada bulunuyor. Üstelik yılan fobisi olanlara müjde, burada hiç yılan yokmuş! 🙂

Eksileri: Aktiviteler çok pahalı.

Kaç para harcadım:

Toplam> 7,5 günde uçak biletleri hariç 989$ harcamışım. Günde ortalama 132$ ediyor. Şu ana kadar ortalama en çok para harcadığım yer ünvanını aldı ama bulunduğum en pahalı yer değil. Sebep 380$ ödediğim skydiving, onu çıkartırsak 81$’lık günlük masraf ediyor.

Konaklama> 94$ (Dört günlük hostel ücreti, ortalama 23$ ediyor.)

Ulaşım> 93$ (Bir sefer uçak kullanıp geri kalan yolculuklarımı otobüs ile yaptım. Günlük 12,5$)

Yeme-içme> 189$ (Günlük 25$. Yemekler burada makul fiyatlarda. Özellikle McDonald’s çok uygun, hatta Türkiye’den bile daha ucuz.)

Kaç gün yeterli: 40 gün (2 gün Auckland, 3 gün Bay of Islands, 1 gün Hobbiton,  3 gün Rotorua, 2 gün Waitomo, 5 gün Tongariro Ulusal Parkı, 2 gün Wellington, 2 gün Kaikoura, 10 gün Queenstown, 6 gün Milford trekking, 2 gün Wellington, 2 gün Dunedin)

          Doğa 5 yıldız
          Tarih 2 yıldız
          Eğlence 5 yıldız
           Halk 5 yıldız
           Yemek 4 yıldız

             Ortalama 4,2 puan

Yeni Zelanda’da mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Skydiving yapın. Yeni Zelanda’ya gidip skydiving yapmadan dönmek, Paris’e gidip Eyfel Kulesi’ni görmeden dönmek gibi bir şey.
 2. Heyecana doymadıysanız üzerine bir de Bungy atlayışı yapın. Sonuçta bu ekstrem sporun doğduğu yerdesiniz.
 3. Kış dönemi gelirseniz dünyanın en iyi kayak pistlerinin bulunduğu yerde olduğunuzu bilin. Üstelik ülkemizle kıyaslayınca daha pahalı değil.
 4. Milford Sound’a günübirlik gezi yapın. Fiyordları ilk gördüğünüzde soluğunuzun kesileceğini garanti ederim. Unutmayın, sürekli yağmur yağıyor ve bunun için yanınıza yağmurluk almanız tavsiye olunur.
 5. Yürüyüşü seviyorsanız “dünyanın en iyi yürüyüş rotası” seçilen Milford Track’ine katılın. Tabi bunun için 10 ay kadar önceden isminizi yazdırmanız gerek. Bol şans 🙂
 6. Güney Adası’ndaki buzulları ziyaret edin, buzların üzerinde trekking yapın ve zirvelerine tırmanın. Fox ve Franz Josef Buzulları en popüler ve uygun seçeneklerden.
 7. Yüzüklerin Efendisi tamamen bu ülkede çekildi. Filmin çekildiği yerlere turlar düzenleniyor, eğer benim gibi serinin hayranlarından biriyseniz bunlardan birine katılmanız kesinlikle tavsiyemdir. Özellikle Hobbiton çok güzel bir yer.
 8. Ülkeyi gezmek için mutlaka araba ya da karavan kullanın. Hemen hemen her yere otobüs seferleri bulunuyor ama kendi aracınızla gezerek çok daha derin ve kişisel bir deneyim yaşarsınız.
 9. Kiwi’lerle arkadaş olun, yaşlısından gencine hepsi çok eğlenceliler ve yabancıları seviyorlar.
 10. Çeşitli balıklardan ve kuş etlerinden ilginç yemekleri var. Aynı zamanda dünyanın en iyi turtalarını ve kurabiyelerini yaptıklarını iddia ediyorlar, denemeden anlayamazsınız değil mi? 🙂

You may also like...

1 Response

 1. GRİ LADY says:

  Yemekleri nasıl acaba diye düşünmeden edemedim ama en çok ilgimi çeken tabi ki 5 yıldız verdiğiniz doğası…
  Her ne kadar büyük şehir çocukları olsak ta ben gün geçtikçe doğada yaşamın farkındalığını kazanıyorum. Bilgi dolu bloğunuzun da bunda büyük payı var tabiki…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.