Myanmar Notları


KISA KISA MYANMAR

 • Nüfusu 60 milyon, Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi. Askeri rejimle yönetiliyor.
 • 1TL= 414 Myanmar Kyat (karaborsa kuru)
 • Çok zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen askeri rejim sayesinde 1962’den beri dünyanın en fakir ülkelerinden biri durumunda. Özellikle sağlık sistemi alanında durum çok vahim, WHO listesinde dünyada 190. sırada bulunuyor. Ortalama 57 yaşına kadar yaşıyorlar.
 • Ağırlık ölçü birimleri peiktha, 1,6kg’a denk geliyor. Uzunluk olarak ise feet ve mil kullanıyorlar.
 • Minglaba: Merhaba      Çiizube: Teşekkürler     Tadda: Hoşçakal
 • Halk turistlere hiç alışık değil, özellikle tur kafilesiyle gelmemiş yalnız gezen turist görünce çok şaşırıyorlar ve uzun süre gözlerini dikip bakıyorlar. Ancak zararsız olduklarını söyleyebilirim, burada halkın isteyeceği son şey başını belaya sokup polis ve askerlerle yüzyüze gelme.
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde bu ülkeye ait hiç bir yer yok. Tabi sebebi politik.
 • Neyi meşhur: Bagan’ın sonsuz tapınakları, Inle Gölü insanları, Aung San Suu Kyi
 • Ne satın almalı: Lotus kumaşı, Myanmar purosu (burada değerli bir şey almamaya çalışın çünkü ülke dışına çıkartamıyorsunuz)

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Dünyanın çok ilginç ve bilinmeyen bir köşesi, fazla turistik değil, her yapılan gezi büyüleyici bir deneyim

Eksileri: Kredi ve banka kartları geçmiyor, ulaşım konusunda bilgiler eksik ya da yanlış, eğlencesi hiç yok, halk turistlerden para koparmak için uğraşıyor

Kaç para harcadım:

Toplam9 günde her şey dahil 288$ harcamışım. Günde ortalama 32$ ediyor.

Konaklama> 36$ (Günlük 4$ ancak gece otobüsleri kullandığım için bu miktar düştü. Myanmar otellerini gereğinden pahalı buldum)
Ulaşım117$ (Günlük 13$. Ulaşım burada gerçekten pahalı. Otobüsler 12$’dan başlıyor, 40$’a bot seferleri var.)
Yeme-içme> 43$ (Günlük 5$. Yemekler  nispeten ucuzdu ancak hep aynı yemekler var, bir süre sonra bıkıyorsunuz)

Daha önce de yazdığım gibi bu pahalılığın en büyük sebebi dolar kurunun düşmüş olması. Yüksek olduğu bir zamanda masraflar çok düşer, neredeyse bu miktarın yarısına aynı gezi yapılabilir.

Kaç gün yeterli: 10 gün (2 gün Yangon, 2 gün Mandalay, 3 gün Bagan, 3 gün Inle Gölü)

          Doğa 5 yıldız
          Tarih 4 yıldız
          Eğlence 1 yıldız
           Halk 3 yıldız
           Yemek 2 yıldız

             Ortalama 3 puan

Yangon’da mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Gider gitmez şehir merkezindeki MTT ofisinden haritalar alın. Burada başka şehirlerin de haritalarını bulabilirsiniz. Haritasız yolunuzu bulmanız gerçekten zor.
 2. Shwedagon Pagoda’ya gidip en az 2-3 saat geçirin. Halkın huzur bulmaya ve ibadet etmeye  gelip tüm günlerini geçirdikleri bu büyük tapınaklar kompleksi adeta şehir içinde şehir gibi.
 3. Kandawgyi Gölü’ndeki yüzen tapınağı (Karaweik) yakından görün. Dilerseniz göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz ancak girişin 2000Kyat olduğunu belirteyim.
 4. Tren istasyonuna gidip Circular Train denen trenlere binin(1$). Bu trenler sık aralıklarla kalkıyor ve 3 saat boyunca şehrin birçok mahallesinden geçip başladığı yere geri dönüyor. Hayatını tren raylarının çevresine kurmuş yerel halkı izlemek için birebir.
 5. Nehrin karşı kıyısına geçin. Liman bölgesindeki teknelerden birini kullanabilirsiniz (gidiş-dönüş 2$). Karşı tarafta ise küçük köylerden oluşan apayrı bir dünya bulacaksınız. İskeledeki Trishaw sürücülerinden birini ayarlayıp dilediğinizce gezin.
 6. Zamanınız varsa 160km ötedeki Kyaikhtiyo Pagoda’ya giden Mon State otobüslerinden birine binin. Bu pagodanın özelliği tepede olması ve uçurumun hemen kenarında fizik kurallarını aşan şekilde düşecekmiş gibi duran ama sabit kalan altın bir kaya var. Bu kaya Myanmar’ın simgelerinden biri durumunda.

 

Altın Üçgen’da mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Mandalay Tepesi’ne adım adım çıkın. Yukarıda tüm şehir, dağlar ve vadiden oluşan muhteşem bir manzara  ayaklarınızın altında uzanıyor. Giriş bedava.
 2. Mandalay’den 11 km uzaklıktaki Amarapura kasabasına giden pick-up’lardan birine atlayın. Hedefiniz U Bein Köprüsü. Unutmayın, U Bein’de bir tur gidip gelinmeden Myanmar gezilmiş sayılmaz, eksik kalır 🙂
 3. Mandalay’in 21km güneybatısında bulunan Sagaing Tepeleri’ne çıkıp Kaunghmudaw Pagoda’sına gidebilirsiniz. Hemen yakındaki U Min Thonze Pagoda’da ise sıra sıra dizilmiş renkli onlarca Buda heykeli sizi bekliyor.
 4. Mandalay’in diğer önemli bir atraksiyonu Mingun’a yapılacak 11km’lik bot gezisi. Unutulmaz bir deneyim olduğunu söylüyor herkes, bunun için erken kalkmanız lazım çünkü günün tek botu saat 9’da kalkıyor.
 5. Bagan’da yanınıza harita ve yeterince su alıp bisiklet kiralayın ve 4400 tapınak arasından dilediğinize sürün. Her gittiğiniz tapınak yeni bir keşif, yeni bir deneyim olacaktır.
 6. Bagan’ın en ünlü pagodası ise Shwezigon diye geçiyor. 1057’de yapılmış bu altın tapınak çok etkileyici (giriş bedava). Ananda Tapınağı’nın içinde devasa altın Buda heykelleri var. Buraya kadar gitmişken hemen yakındaki Bambu Kasabası’na uğramayı ihmal etmeyin.
 7. Inle Gölü’nde yapılacak tam günlük bir kayık gezisi hayatınızın en unutulmaz günlerinden birini geçirmenize sebep olacak. Keyfini çıkartın, göl insanlarının günlük hayatını hayranlıkla izleyin, ayak kürekçilerinin tek başlarına hem kayığı sürüp hem de nasıl balık tuttuklarını hayretler içinde görün.
 8. Inle Gölü’ne yakın bir 1460m yükseklikteki bir tepede (Tanggyi) her sene Ekim ayında sıcak balon festivali yapılıyor. Denk gelirseniz çok güzel zaman geçireceğinizi garanti ederim. Buranın diğer bir özelliği üzerinde yaşayan çok sayıda tepe kabilesi olması.
 9. Eğer bütün bunlardan sonra hala zamanınız ve enerjiniz kaldıysa Kalaw’a giden trek gruplarından birine katılabilirsiniz. Günübirlik, 2 ve 3 günlük yürüyüş seçenekleri var, birini seçin ve Myanmar’ın eşsiz doğasının tadını çıkarın.

You may also like...

14 Responses

 1. uğur says:

  ilk olarak şu turkcell BÖ 2011’de kazanması gereken blog ya senin ya da kemal abi’nin “yolda olmak” adlı blogu. bunu ilk olarak bi belirtiyim. listede sizinki kadar güzel bi blog yok. oylarım sizin bloglaraydı. o kürsüyü sizin paylaşmanız lazım. tabi ödül törenine gelebilirseniz 🙂 hadi hayırlısı bakalım..

  gelelim myammar’a. yemekleri hindistan kadar güzel olmayan bir ülkenin insanından da, eğlencesinden de kesinlikle bahsedilemez sanırım 🙂 hindistan yemekleri hakkındaki fikrimi bildiğinden bu konuda fazla kelam etmek istemiyorum.. ki burada yaşadığın dolar problemi de tuzu biberi olmuş. bundan önceki yazıyı okuyunca hayretler içinde kaldım. yani hakikaten şaşılacak şey. bir de ben buradaki ulaşım problemine takıldım biraz. yani hem bu kadar pahalı hem de alternatifsiz olması yolculuk yapan biri için sanırım çok zor.

  bu arada fotoğraflara detaylı bakıyorum. eminim kendi fotoğraflarını da çekiyorsundur. ama ben pek fazla göremedim. sendeki değişikliği görebilmemiz için (saç,salak,kilo vs) onlardan da örnekler koy bence 🙂 yolculuğun sana neler kattığını, neler götürdüğünü görmek daha fazla fikir verir bu yolculuğu daha sonra yapacak bizlere. (itiraf ediyorum bana)

  umarım tokyo güzel geçiyordur. orayı, daha çok yemeklerini merak ediyorum. yolun açık olsun..

  • Bekran says:

   Oy için teşekkürler. Hepsini incelemedim ama baktığım birkaç site de gayet iyiydi hakkını vermek lazım 🙂 Benim yarışmaya katılmamdaki amacım zaten ödül almak değil de yaptığım turdan daha çok insanın haberi olmasını, yazdığım yazıları daha çok insanın okumasını sağlamaktı. Hala yolculuğun başında sayılırım ve şu aralar ne kadar çok kişi sitemi keşfedip yorumlar yazarsa o kadar mutlu olurum 🙂

   Myanmar sıkıntılı geçti evet, ama benim hatam da var. Başkalarının laflarına güvenip (Myanmar çok ucuz ya, aylık 300$ yeter… Ooo Myanmar mı, bedava resmen hiç para harcamıyorsun…) yanıma fazla para almadım, oysa dolar olarak bir köşeye koyup gerekirse Myanmar’da gerekmezse sonrasında her türlü bozdururdum. Neyse bundan sonra daha dikkatli olacağım 🙂

   Kendi fotoğraflarımı ise bazı yerlerde çektiriyorum evet ama şöyle bir şey var. Ben manzara, bina fotoğraflarının güzel, düzgün olması için o kadar uğraşırken makineyi başkasına verdiğimde beni çektikleri fotoğraflar yamuk ve aşırı dandik oluyor. E ben de bu fotoğrafları albüme koyup kaliteyi bozmak istemiyorum 🙂 Ama ileride öncesi-sonrası gibi bazı fotoğraflar ekleyeceğim tabi ki değişimi göstermek açısından. Şu anda büyük bir değişiklik yok, saç yavaş yavaş uzuyor ve çok kilo verdim. Tura çıktığımdan beri 2 ayda 10 kiloya yakın vermişim, bunun yarısının Myanmar’da gitmiş olduğuna eminim. Hem yemek yiyemedim, hem de hastalandım tabi doğal.

   Tokyo mükemmel, burada Japon arkadaşlar var. O yüzden tek başıma olacağından kat kat daha çok eğleniyorum. Ülke hakkında yazacak çok şey var, tabi ki yemekleri de aynı Hindistan gibi ayrı bir yazıyı hakediyor. Ama Hindistan’daki gibi hakim olması o kadar kolay değil, çözebilirsem bir yazı da Japon mutfağı hakkında yazarım 🙂

   Görüşürüz

 2. ergun says:

  arkadaşım bende asyayı gezmek istiyorduım takii senin yoprumlarına kadar myammarı listeden çıkardım

  • Bekran says:

   Listeden cikartacak kadar kotu degil ya, sadece benim sansizligima kotu tecrube yasadim. Yoksa ulkenin kendisi mukemmel ve yanina fazla fazla para alip acele etmeden gezilirse cok keyif alinir.

 3. Kerem says:

  Tebrik ederim. Çok güzel yazmışsınız, yola çıkacaklar için değerli tecrübeler bunlar. Asya çok çekici ve gizemli. Umarım bende bir gün çıkmaya niyetlenir ve çıkarım yollara.
  Size keyifli geziler. Japonya serüvenlerini merakla bekliyorum. Nazik insanların ülkesi Japonya’ nın sizi etkileyeceğini düşünüyorum.

  • Bekran says:

   Tesekkurler. Asya gercekten bizim icin cok farkli bir yer, her kosesi cok degisik tecrubelere gebe.
   Japonya hakkinda yazilarimi en kisa zamanda ekleyecegim. Tekrar tesekkurler 🙂

 4. Kemal Kaya says:

  Ne ilginç Uğur, ben de aslında aynı şeyi sen ve Beakran için düşünüyordum. Kullandığım 2 oy da sen ve Bekran’aydı. Bekran’ın dediği gibi başka güzel bloglar da var, ancak gerek içerik, gerek ise anlatım açısından sizinkiler çok doyurucu.

  Yarışmak önemli değil aslında, insanların yolda olduğumuzu bilmesi yetiyor aslında. Bu blog yarışmasını Bekran’ın kazanması gerektiği konusunda hiçbir şüphem yok.

  • Bekran says:

   Destek için çok teşekkürler, ama kazanacağımı hiç zannetmiyorum 🙂 Dediğimiz gibi, insanlar farkına varsın yeter.

 5. ergun says:

  bekran arkadaşım sadece senin değil dünya turuna çıkan bütün türklerinveb sitelerini okudum vede devam edenleri takip ediyorum çokda beğeniyorum keşke imkanım olsada bende böyle bir çılgınlık yapabilsem diye can atıyorum amane yazıkki hiç ingilizcem yok artı evliyim 2 oğlum var yaşım 42 yani bizden geçti diyebilirim bende 16 günlüğüne tayland ve kamboçya tatili yaptım tek başıma birdaha gidebilirsem eğer tayland laos myammar vietnam tatili yapayım diye düşümdüm vietnam kara yoluyla gelen türklere vize vermiyormuş myammarıda senin yorumlarını okuyunca listeden çıkardım geriye laos ve tayland kaldı dediğim gibi sıfır ingilizceyle taylantın doğusuna hiç turist gitmeyen 2 şehrine gittim bangkokla gittiğim şehirleri kıyaslayınca diğer şehirlerdeki taylandlılar çok daha cana yakın kaldığım otelin yakınında tapınak gördüm yarın sabah gelip burayı gezeyim dedim dönerken 7 taylandlı genç oturmuş bira içiyorlar sawesdika deyip tayca selam verdim masaya davet ettiler oturdum beer dediler yes dedim nereli olduğumu sordu biri törkiş dedim anlamadı pasaportu gösterdim akudu ve aynen şöyle dedi tulukei galatasaray hagi yes dedim gece üçe kadar içtik tabii bu arada nasıl anlaştınız diye sorarsan ingilizce bilmeyen türklerin meşhur dili tarzancayla aynı olaya benzer bir olayda siem reapte kamboçyada angkor vat dönüşü geldi 5 kamboçyalıyla 2 şişe viski içtik gittiğim yerlerde insanlarla çok çabuk kaynaştım cebimde sürekli çocuklara vermek için şeker taşıdım ilk gezim biraz zor oldu lisan yönünden bidaha gidersem ingilizce sözlük götüreceğim çok yazıpta başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın ALLAH ayağınıza taş değdimeden daha nice nice geziler dilerim

  • Bekran says:

   Yorumunuz için teşekkürler. İngilizce bilmemek gezmeye engel değil, dediğiniz gibi tarzanca anlaşma konusunda biz Türklerin özel bir yeteneği var 🙂 Listeden çıkarmışsınız ama ben yine de Myanmar’a gitmenizi tavsiye ederim. Bagan gibi bir yer daha yok dünyada, Inle Gölü ise bambaşka bir deneyim. Diğer Güneydoğu Asya ülkelerinden farklı tecrübeler yaşarsınız. Dediğim gibi sadece parasal olarak önlem alın yeter.

   Bekran

 6. Gizem Sahin says:

  Gelecek ay sonunda Myanmar’a iki gunlugune arkadas ziyaretine gitmek istiyorum. Singapurda yasadigim icin vize konusu hakkinda bi bilgim yok, guncel yazilarda gordugum kadariyla Bangok Elciligi Turk vatandaslarina artik vize vermiyormus, bunun dogruluk derecesi nedir ya da nereden kesin bilgi alabilirim?

  sevgiler

  • Bekran says:

   O konuda bilgim yok doğrusu, ancak güncel yazılarda o şekilde olduğu söyleniyorsa dikkate almakta fayda var tabi ki. Kesin bilgi için ise en iyi yol konsolosluğu telefon ile aramak. En azından kendileri vizeyi vermiyorlarsa bile hangi konsolosluğa başvurmanız gerektiğiyle ilgili yardımcı olacaklardır. Türkiye’de Myanmar Konsolosluğu olmadığı için mutlaka Tayland’da bir yerden başvuru yapabilmeliyiz. İyi yolculuklar dilerim.

  • Bekran says:

   Bangkok’taki Myanmar Elçiliği’nin telefonları:
   +66 022 337 250
   +66 022 344 698
   +66 022 344 789
   +66 022 377 744
   +66 022 337 250

   e-mail adresi: bkkmyanmar2013@gmail.com

   Ayrıca şu adreste online olarak vize başvurusu yapılabiliyor. Denenebilir.

   http://www.myanmarvisa.com/bkkform.htm

 1. 09/02/2018

  […] detaylı bilgi için: Myanmar Notları – Bekran […]

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.