Barselona Yaşam Rehberi


SARRIÀ-SANT GERVASI & HORTA-GUINARDÓ

Gràcia’nın doğusu ve batısındaki mahalleleri kapsayan bu ilçeler birbirine benzer olduğu için bir arada yazmak istedim. Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen ünlü Tibidabo Parkı’nı barındıran Sarrià-Sant Gervasi, kuzey kısmında sanki taşradaymış hissi veren kenar mahalleleri, güneyinde ise zengin kesimin ikamet ettiği son derece lüks malikanelerle dolu sokaklarıyla meşhur.

Laberint d’Horta

Yüzölçümü olarak Sants-Montjuïc ile birlikte şehrin en büyük ilçelerinden. Özellikle Tibidabo Dağı’nın ardındaki küçük kasabalarda şehir hayatından bıkmış azımsanmayacak sayıda genç yaşıyor. Plaça de Catalunya’dan sadece 20 dakika tren mesafesinde, dağ yamacında inşa edilmiş Las Planes mahallesinde yaşayan arkadaşlarıma konuk olduğumda Barselona’da olduğumu unuttum, buradan şehir gözükmüyor bile. Bahçelerinde kendi ürünlerini yetiştirdikleri, Montserrat dağları manzaralı üç odalı geniş evlerine aylık toplam 500€ veriyorlar. Buranın halkı da sıkı bağlara sahip, her hafta sonu toplanıp yemek partileri veriyorlar. Bölgenin farkına varan, Barselona’ya doymuş yabancılar da yavaş yavaş bu mahallelere kayıyor.

Bunkers del Carmen

Horta-Guinardó ise Laberint d’Horta ile modernist hastane kompleksi Hospital de la Santa Creu i Sant Pau’ya sahip. Şehirden uzak kalmış hissi veriyor ama mahalle seçerken güvenli olması sizin için önemliyse, dışarı çıkmak istediğinizde mesafelerden üşenmeyecekseniz burada kendinizi son derece güvende hissedeceğinizi söyleyebilirim.

Eğlence: *
Huzur: *****
Ortalama kira: 400€ (kuzey)-1000€ (güney)
Yaşanılabilirlik: ***
Ünlü simgeler: Parc d’atraccions del Tibidabo (500 metre yüksekten tüm şehri izleyebileceğiniz 115 yıllık bir lunapark), Temple Expiatori del Sagrat Cor (Lunaparkın devamındaki, Barselona’nın simgesi olmuş görkemli kilise), Avinguda del Tibidabo (Şehrin bir diğer simgesi olan mavi tramvayın yolcularını alarak Tibidabo eteklerine çıkardığı, sağlı sollu malikaneleriyle zenginlik kokan cadde), Torre Bellesguard (Gaudí’nin az bilinen ama en güzel eserlerinden biri olan kule), Laberint d’Horta (İçinde dev bir çim labirent barındıran çok keyifli bir park), Hospital de la Santa Creu i Sant Pau (UNESCO korumasındaki modernist hastane kompleksi, 86 yıllık olmasına rağmen ilk görüşte büyülüyor), Bunkers del Carmel (Barselona’nın sırlarından biri, günbatımında Barselona manzarasına doyup piknik yapmak için en güzel yerlerden), CosmoCaixa (Bilim Müzesi), Pavellons de la Finca Güell (Ejderhalı girişiyle Gaudí’nin Güell ailesi için tasarladığı ilk bina)

LES CORTS

Dünyanın en iyi futbol klüplerinden FC Barcelona’nın mahallesi Les Corts. 100,000 kişilik Camp Nou Stadyumu’na ev sahipliği yapıyor. Futbol aşıkları, ayda en az bir maça gitmeden edemeyenler bu mahallede çok güzel zaman geçirebilir, mahallenin futbol aşığı sakinleriyle de kalıcı dostluklar edinebilir. Haftasonları maçlar sırasında hayat duruyor. Haftaiçleri ise çok sayıda bulunan iş merkeziyle şehrin finans merkezlerinden biri görevi görüyor. Bu da fiyatların normalden daha pahalı olmasına yol açmış.

Camp Nou

Eğlence: **
Huzur: ****
Ortalama kira: 900€
Yaşanılabilirlik: ***
Ünlü simgeler: Camp Nou (FC Barcelona futbol takımının dünyaca ünlü stadyumu)

SANT MARTÍ

Barselona gibi gözde bir şehirde yaşamak için akın eden insanları barındıracak yeni yerleşim alanları kurulması gerekti son 50-60 yıl içinde. Sant Martí bunların içinde en yenilerinden. Gaudí’nin eşsiz eserlerini göremezsiniz belki, daha önce defalarca bahsettiğim mahalle kültürüne de bizzat şahit olamayabilirsiniz ancak güvenli ve modern konutlarda, aile ortamında yaşamak istiyorsanız Sant Martí’yi değerlendirin derim.

Barselona Plajları

Barselona’da öğrencilik yıllarını şehrin karanlık ve dar sokaklarında bohem hayatın dibine vurarak geçirenler, evlenip çocuk sahibi olduktan sonra deniz kenarındaki El Poblenou başta olmak üzere doğudaki temiz ve düzenli yerlere kayıyorlar. Genç nüfus az sayıda olmadığı için, eğlence anlamında da tatmin edici mekanlar bulmak mümkün. Özellikle her haftasonu Palo Alto Market Barselonalı hipsterların buluşma noktası, iyi yemek, iyi müzik ve alternatif giyim alışverişi için dikkate değer bir etkinlik. Akdeniz kıyısı ise La Barceloneta kalabalığından uzak durmak isteyen halkın tercih ettiği beş farklı plajı barındırıyor, hatta bir tanesi nudist plaj olarak hizmet vererek son derece liberal olan halkın ihtiyaçlarını karşılıyor.

Sant Martí

Villa Olímpica adı üstünde 1992 Olimpiyatları için inşa edilmiş bölgeye verilen isim. Port Olímpic de Barcelona La Barceloneta’nın devamındaki marina. Buradan kalkan günübirlik aktivitelere katılmak ya da yat kiralamak mümkün. Şehrin en yüksek iki binası olan Hotel Arts ve Torre Mapfre, Barcelona Casino, Gehry’nin Altın Balık eseri, sahildeki yeme-içme mekanları ile burası lüks ve ihtişamın dışavurumu. Geniş, ferah ve modern sahil yoluna haftasonları gelip yürüyüş yapmak ya da bisiklet sürmek çok zevkli oluyor.

Eğlence: **
Huzur: *****
Ortalama kira: 1000€
Yaşanılabilirlik: ****
Ünlü simgeler: Edifici Fòrum (2004 yılında ünlü mimarlar Herzog&de Meuron tarafından dizayn edilmiş kültür ve performans merkezi), Port Olímpic de Barcelona, Nova Icària Plajı (Kimine göre şehrin en iyi plajı), Bogatell Plajı, Mar Bella Plajı, Nova Mar Bella Plajı, Llevant Plajı, Razzmatazz (Eski bir fabrika binasından çevrilmiş, 5 ayrı katıyla Barselona’nın en büyük ve en ünlü gece klübü), Torre Agbar (Kurşuna benzeyen ve akşamları binbir renge bürünen modern gökdelen)

SANT ANDREU & NOU BARRIS

Barselona şehrinin doğu sınırındaki iki ilçe. Pek özelliği olmayan, daha çok çevre fabrikalarda çalışan inşaat işçilerinin ve Roman göçmenlerin yaşadığı mahalleleri barındırıyor. Nüfusu zaman gittikçe azalan ilçelerden. Yerlisi bile buradan uzaklaşmaya çabalarken gidip orada yaşamaya gerek yok bence. Turistik ya da kültürel fazla bir değeri olmadığı için şahsen gidip göremedim, o yüzden puanlamak da istemiyorum ancak duyduğuma göre şehrin en ucuz daireleri buradaymış. Metro şehri örümcek ağı gibi sardığı için şehir merkezine ulaşması yarım saati geçmiyor, o yüzden finansal durumu kritik olanlar şehrin bu doğu mahallelerine yönelebilirler.

Ünlü simgeler: Mirador de Torre Baró (Şehir manzarası izlemek için en iyi noktalardan biri), Institut Mental de la Santa Creu (Şu anda belediye binası olarak kullanılan tarihi akıl hastanesi), Parc Central de Nou Barris (Şehrin en büyük ikinci parkı)

NOT: Ortalama kira fiyatları yazılırken tek odalı ve eşyalı daireler dikkate alınmıştır.


You may also like...

5 Responses

 1. Arel Logo Tasarım says:

  İlginç yerler

 2. Arel Logo Tasarım says:

  Çok şahane bir yer en kısa zamanda gitmek istiyorum.

 3. Anonymous says:

  Acaba Barselona’daki dil kurslari hakkinda herhangi bir bilginiz soz konusu mu?
  Tesekkuler

  • Bekran says:

   Evet, benim gittiğim dil kursunu öneririm: SpeakEasy. Hem yeri merkezi, hem çalışanları çok ilgili ve eğitimi iyi, hem de birçok aktivite düzenliyorlar. Fiyat konusunda da şehrin en ucuz dil okullarından biri.

 4. murat eskigülek says:

  Barselona genel olarak tipik akdeniz insanlarının sıcaklığını göreceğiniz bir şehir.La Rambla en hareketli bölge daha sakin yerler arıyorsanız villadecans,gaba,sitte gibi ilçeler yaşam için birebir.Ulaşımı dert etmeyin müthiş bir toplu taşıma sistemi var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.