Barselona Yaşam Rehberi


L’EIXAMPLE

Şehrin orta ve üst tabakasının tercih ettiği, kalemle çizilmişçesine düzenli sokakları ve birbirinden şık binalarıyla Eixample (Eşampla diye okunuyor), Ciutat Vella’nın hemen kuzeyindeki geniş bölgeyi kaplayan bir ilçe. L’Antiga Esquerra de l’Eixample (tarihi sol), La Nova Esquerra de l’Eixample (yeni sol), Dreta de l’Eixample (sağ), Sant Antoni, Sagrada Familia, Fort Pienc diye 6 mahalleye ayrılmış. Esquerra de l’Eixample ve Dreta de l’Eixample en pahalı mahalleleri oluşturuyor, birbirinden Passeig de Gracia Caddesi ile ayrılıyorlar.

La Pedrera

Plaça de Catalunya ile şehri çarprazlamasına kesen kilometrelerce uzun Avenida Diagonal arasında uzanan Passeig de Gracia Barselona’nın en lüks caddesi, Casa Batlló, Casa Milà (La Pedrera) gibi iki çok önemli Gaudí binasına ev sahipliği ediyor. Modernist akımın ilginç estetiğini taşıyan birbirinden görkemli binaların sıralandığı bu geniş cadde yüzyıllardır Katalan elitlerin ikamet yeri olmuş, cadde ve çevresindeki en önemli modernist yapıları içeren küçük bölgeye Quadrat d’Or yani Altın Bölge deniyor. Adeta bir açık hava müzesi. Tüm ilçe belki de dünyanın en başarılı şehir planlaması (Cerdà Plan diye biliniyor) ile birbirini dik kesen sokaklardan ve kare şeklinde ortası geniş avlulara bakan binalardan oluşuyor. Geniş sokaklar ve kavşaklar sayesinde tüm evler ferah ve aydınlık. Sadece tek yön akan trafik şehrin ana hatlarını barındırmasına rağmen hemen hemen hiç sıkışıklık yaratmıyor. Ciutat Vella gibi labirent sokaklardan oluşan bir ilçenin hemen kuzeyinde bu denli muntazam yollar görmek şaşkınlık verici.

Eixample bu özellikleri sayesinde karmaşadan uzak kalmak isteyen için en cazibeli yer olacaktır, ancak bu cazibenin bedelinin yüksek olduğunu hatırlatmam gerek 🙂 Eixample’de yerim olsun istiyorum ancak fiyat çok fazla diyenler Sant Antoni, Sagrada Familia ve Fort Pienc mahallelerini tercih edebilir. Fort Pienc, El Born’un hemen gerisinde daha çok Asya’dan göz edenlerin ikamet ettiği bir mahalle. Sagrada Familia ise aynı isimli ünlü kilisenin etrafındaki bölge, gayet sade ve sakin sokaklar barındırıyor.

Eğlence: ***
Huzur: ****
Ortalama kira: 1100€
Yaşanılabilirlik: *****
Ünlü simgeler: Casa Batlló (Gaudí’nin deniz mercanına benzeyen olağanüstü binası), Casa Milà (Gaudí’nin bir diğer ikonik binası), La Sagrada Familia (Yapımı 134 yıldır devam eden görkemli modernist kilise), Casa Amatller (Bölgenin bir diğer modernist yapısı), Fundació Antoni Tàpies (Üzeri dikenli tellerle çevrili ilginç bir bina), Passeig de Gràcia (Şehrin en lüks alışveriş caddesi), Plaça de Catalunya (Şehrin ana meydanı), Plaza de toros Monumental de Barcelona (Eskiden boğa güreşleri yapılan arena), Arc de Triomf (1888’de Barselona Fuarı için inşa edilen kızıl Zafer Takı)

SANTS-MONTJUÏC

Şehrin batısındaki bölge Sants-Montjuïc olarak biliniyor. Ünlü Montjuïc tepesi ile Avenida del Paral.lel arasında kalan El Poble-sec hızla popülaritesini artıran bir mahalle. Burada yer alan Carrer del Blai yanyana sıralanmış onlarca pinxtos restaurantıyla her hafta ziyaret edilesi bir sokak, nitekim biz öyle yaptık. Akşamları da Sala Apolo gibi bir efsane var. Haftanın hemen her günü kalabalık olan klüp, zaman zaman ünlü grupları ve dj’leri ağırlıyor ve daha çok 18-25 yaş arası gençler tarafından tercih ediliyor.

Çatılar

Sants mahallesi ise adını verdiği tren istasyonu sayesinde özellikle diğer şehirlere sık seyahat edecekler için ulaşım konusunda büyük avantaj sağlıyor. Süper hızlı AVE trenleri sayesinde Madrid sadece 2,5 saat.

Montjuïc Mezarlığı

Montjuïc Tepesi’nde oturan kimse var mı bilmiyorum, daha çok turistlere hitap eden onlarca farklı yapıya ve birbirinden güzel parklara ev sahipliği yapıyor. Devasa Plaça d’Espanya Meydanı’ndan her akşam ışık şovları yapılan büyülü çeşme Font Màgica’yı takip eden yolun devamındaki merdivenlerin sonunda Katalonya Ulusal Sanat Müzesi MNAC karşılıyor ziyaretçileri. Sağdaki yol 1992 Olimpiyatları’nın düzenlendiği Olimpik Stadyum’a çıkıyor, solda ise Montjuïc Kalesi’ne kadar uzanan dolambaçlı yol yükseliyor. Yol üzerinde 800 çeşit kaktüs barındıran Mossèn Costa i Llobera Bahçeleri’ni, Joan Brossa Bahçeleri’ni ve Barselona Botanik Bahçeleri’ni geçiyorsunuz.

Plaça d’Espanya

Kaleye ulaştığınızda ise tüm Barselona’yı ayaklarınızın altında sunan muhteşem bir manzara bekliyor. Tepenin limana bakan diğer tarafında, üstüste yerleştirilmiş orjinal mezarları ile Montjuïc Mezarlığı yer alıyor. Barselona’nın tarihteki ünlü simalarının da yattığı mezarlıkta bazı mezarlar muhteşem heykelleri ve süslemeleri ile birer sanat eseri haline getirilmiş. Mezarlığa fotoğraf turları düzenliyor, o kadar diyeyim. Font Màgica yakınlarındaki Poble Espanyol ise farklı yörelerden tipik İspanyol kasabalarının bir arada inşa edildiği, gündüzleri turist gruplarının, yaz gecelerinde ise içindeki üç ayrı gece kulubüne gelen gençlerin doldurduğu bir parti alanı halini alıyor. La Terrrazza klubü özellikle tavsiye olunur.

Poble Espanyol

Kısacası Sants-Montjuïc gezilesi yerlerin bolluğu ile öne çıkan, nispeten ucuz daire bulabileceğiniz bir ilçe. Hem merkeze yakın olayım, hem de haftasonları tepeye çıkar parkları gezerim derseniz özellikle El Poble-Sec mahallesini seveceksiniz.

Eğlence: ***
Huzur: ****
Ortalama kira: 700€
Yaşanılabilirlik: ****
Ünlü simgeler: Plaça d’Espanya (İspanya Meydanı), Font Màgica (Büyülü Çeşme), Castell de Montjuïc (Montjuïc Kalesi), Jardin Botanico de Barcelona (Barselona Botanik Bahçeleri), Jardins de Mossèn Costa i Llobera (Kaktüs Bahçeleri), Jardins de Joan Brossa, Estadi Olímpic Lluís Companys (Olimpik Stadyum), Cementiri de Montjuïc (Montjuïc Mezarlığı), Poble Espanyol (İspanyol Köyü), MNAC (Katalonya Ulusal Sanat Müzesi), Estación de Sants (Sants Tren İstasyonu), Refuge 307 (İç savaşta Franco’nun bombalarından korunmak için inşa edilmiş 400 metrelik tünellerden oluşan sığınak. Pazar günleri açık)

GRÀCIA

Barselona’ya yerleşen tanıdıklarımın çoğunun ilk olarak Gràcia’da yaşamaya başlaması dikkatimi çekmişti. Şehrin en ucuz mahallelerini barındıran Gràcia, aynı zamanda pek turistik yerler barındırmadığı için turistten henüz bıkmamış sakinleriyle kaynaşıp İspanyolcanızı en hızlı geliştirebileceğiniz yerlerin arasında.

Festa Mayor

Eskiden bağımsız bir şehirken, Barselona’nın hızla genişlemesi üzerine şehrin parçası olmayı kabul etmişler. Ancak üzerinden bir asır geçmesine rağmen halen kültürel ve toplumsal olarak Barselona’nın geri kalanından ayrı duran bir yapısı var. Bu mahalleden olanlar nerelisin diye sorunca Gràcia’lıyım derler. Her sene Ağustos ayında düzenlenen Gràcia Festivali (Festa Major) bir hafta boyunca düzenlenen gösterileri ve özenle hazırlanmış sokak süslemeleri ile Gràcialı olmanın ne demek olduğunu tüm şehre gösterir.

Gràcia

Gaudí’nin oldukça ilginç parkı Parc Güell’den aşağı yürüyerek inerken L’Eixample ilçesine kadar olan kısım Gràcia’nın mahallelerini barındırıyor. Yol üzerinde harika graffiti çalışmalarına denk geleceksiniz. Bohem ve multikültürel yapısı sayesinde butik sanat galerilerinden oldukça ucuz barlara, Barselona’nın metrekare başına düşen en fazla yabancı restaurantına, Gràcia’da keşfedilecek çok şey var. Ve suç oranı oldukça düşük!

Eğlence: ***
Huzur: ***
Ortalama kira: 600€
Yaşanılabilirlik: ***
Ünlü simgeler: Parc Güell (Gaudí’nin ustalık eseri olan UNESCO korumasındaki park), Casa Vicens (Modernist mimarinin ilk örneklerinden olan muhteşem bir yapı), Festa Major (Her sene Ağustos ayında bir hafta boyunca düzenlenen mahalle festivali)

>>>Şehrin diğer mahalleleri için bir sonraki sayfaya göz atın..


You may also like...

5 Responses

 1. Arel Logo Tasarım says:

  İlginç yerler

 2. Arel Logo Tasarım says:

  Çok şahane bir yer en kısa zamanda gitmek istiyorum.

 3. Anonymous says:

  Acaba Barselona’daki dil kurslari hakkinda herhangi bir bilginiz soz konusu mu?
  Tesekkuler

  • Bekran says:

   Evet, benim gittiğim dil kursunu öneririm: SpeakEasy. Hem yeri merkezi, hem çalışanları çok ilgili ve eğitimi iyi, hem de birçok aktivite düzenliyorlar. Fiyat konusunda da şehrin en ucuz dil okullarından biri.

 4. murat eskigülek says:

  Barselona genel olarak tipik akdeniz insanlarının sıcaklığını göreceğiniz bir şehir.La Rambla en hareketli bölge daha sakin yerler arıyorsanız villadecans,gaba,sitte gibi ilçeler yaşam için birebir.Ulaşımı dert etmeyin müthiş bir toplu taşıma sistemi var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.