Barselona: En İyiler


En İyi Manzara - Tibidabo/Bunkers del Carmel

Tibidabo Lunaparkı belki de tüm Barselona’yı tek karede yakalayabileceğiniz tek yer. Hemen arkasındaki Sagrat Cor Kilisesi şehrin koruyucu binası gibi yükseliyor, girişi de ücretsiz. Yalnız lunaparktaki manzara gerçekten büyüleyici, özellikle rengarenk dönmedolabına binip dakikalarca tadını çıkarın. Bunkers del Carmen ise Rovira’nın Tepesi (Turó de la Rovira) diye bilinen bir tepede bulunan eski bir askeri sığınak.İç savaşta şehre yukarıdan müdahale edebilmek için kurulmuş, şu anda ise gençlerin akşam buluşma noktası. Gitmesi biraz zahmetli olduğu için (uzun bir otobüs yolculuğundan sonra inip biraz yokuş çıkmanız gerekiyor) turistlerin bilse de gitmeyi pek göze aldığı bir yer değil. Ancak bir kere manzarayla karşılaştıktan sonra tüm yorgunluğunuz geçiyor. Geniş beton zeminin ucuna kadar gidip oturun ve hemen önünüzde uzanan nefes kesici manzarayı içinize çekin. Dolaşıp arka tarafa geçtiğinizde ise Tibidabo’yu ve Barselona’nın dağlarını izleyebilirsiniz. Tibidabo’ya kıyasla Bunkers’ın avantajı daha yakından şehre kuşbakışı hakim olabilmeniz. Çantanıza yiyecek-içecekleri doldurup saatlerce takılın. Tibidabo gibi kısıtlamaları yok, güvenlik görevlileri yok, akşam havanın kararmasıyla da kapanmıyor. Yalnız yaz aylarında sıcaklardan etkilenmemek için öğlen geç saatlerde gidin, yoksa gölge tek metre bir yer bulamayacağınız bu yerde kavrulursunuz.

En İyi Doğa Gezisi - Montserrat

Espanya İstasyonu’ndan R5 no'lu Manresa trenine biniyorsunuz, tam bir saat sonra dişlere benzediği için Montserrat (Diş Dağı) adı verilen dağların eteklerine varıyorsunuz. Dağdaki efsanevi manastıra çıkmak için iki seçeneceğiniz var. Ya Aeri Montserrat durağında inip teleferiğe biniyorsunuz, ya da bir sonraki Monistrol Montserrat durağında inip funikülere. Füniküler daha hızlı çıkıyor ama teleferikle de manzarayı izleme şansınız var. Toplam yolculuk en az 1,5 saat sürüyor, fiyatlar da kişi başı 29,5€ (tek kullanımlık metro bileti dahil). Biletleri Espanya istasyonundan almanız gerekiyor ve füniküler mi yoksa teleferik mi baştan seçmelisiniz. Yukarıdaki manastır Barselona'da bence bir haftadan fazla geçirecek herkesin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. Bazilikanın son dereece görkemli içinde ve çevresinde saatlerce oyalanabilirsiniz, girişler ücretsiz. Bu manastır İspanya İç Savaşı'nda ve devamında büyük acılara tanık olmuş, Franco'nun emriyle 22 keşiş öldürülmüş. Ardından geçen zamanda da Katalan milletçiliğinin sembolü olarak görülmeye başlanmış. Onbinlerce kişinin katıldığı törenler yasak olmasına rağmen Katalanca düzenlenirmiş. Aynı zamanda dünyaca ünlü 1100km'lik hac yolu Camino de Santiago için yolculuğa genelde buradan başlanıyor. Zamanınız varsa manastırın çevresindeki yürüyüş yollarını mutlaka arşınlayın, muhteşem manzaralara tanık olacaksınız.

En İyi Plaj - Barceloneta Plajı

Her ne kadar güneşli günlerde iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık olabilse de Barceloneta Plajı daima şehirdeki bir numaram oldu. Daha önceki detaylı şehir rehberimde de yazmıştım, bir plajda arayabileceğiniz her şey mevcut burada. Spor yapmak, güneşlenmek, grup aktivitelerine katılmak, sörf yapmak, kumların üzerine kurulu barlarda birşeyler içmek, herkese göre birşeyler var Barceloneta Plajı’nda. Şahsi favorim yaz aylarında akşam güneşi altında arkadaşlarla buluşup plaj voleybolu oynamaktı 🙂 Barselona'nın yerlilerine sorsanız Port Olímpic limanının ardındaki plajları tavsiye ederler. Turistlerden gerçekten bıktıkları için hak verebiliyorum, üstelik bu tarafta geniş restaurant seçeneği var. Daha tenha olduğu için yaş grubu artmış olur bu tarafta. Sizin tercihiniz..

En İyi Haftasonu Kaçamağı - Sitges/Girona

Katalonya’da Barselona dışında gidip görülesi o kadar çok yer var ki. İlerki yazılarımda tüm önemli şehir ve kasabaları listeleyip arabayla tur yapmak isteyenlere de bir rota çıkartacağım ancak şu an biri gelip bana Barselona yakınlarında gidebileceğim iki yer söyle dese Sitges ve Girona derim. Sitges şubat ayındaki Sitges Karnavalı ile ünlü, yaz aylarında da muhteşem bir sahil kasabası oluyor. Tarihi merkez zaten gezmek için çok güzel, plajlarının çevresinde de manzaraya karşı oturup gün batımının tadını çıkartabileceğiniz teraslı barlar var. Aynı zamanda Sitges'te çok çılgın partilerin döndüğü konusunda duyumlar aldım, henüz gidip şahsen görme şansım olmadı 🙂 Sitges Barselona’nın R2 no’lu tren hattıyla Estació de França, Sants ya da Passeig de Gracia istasyonlarından ulaşılabilir, yaklaşık yarım saat sürüyor. Otobüs seferleri de var, fiyatı trenle aynı: 4€Girona ise şehrin 100km kadar kuzeydoğusunda bulunan tarihi bir şehir. Onyar Nehri’nin iki yanında birbirinin içine geçmiş çeşitli renklere sahip binalarıyla bana Floransa’yı andırdı, tarihi şehir merkezinin göbeğinde de yüzlerce basamaklı merdiveniyle Girona Katedrali var. Fotoğraf çekip, nehir kıyısında yürüyüş yaparak, kalabalık olmayan şirin sokaklarında dolanıp küçük restaurantlarında yerel Katalan yemeklerini tadarak çok güzel bir gün geçirebilirsiniz. Biz arabayla gitmiştik Girona’ya, ancak bir çok turist dünyaca ünlü Salvador Dalí Müzesi’nin bulunduğu Figueres şehrine günübirlik tur aldığı zaman burada mola verildiği için Girona’yı görme şansını elde ediyor. Bana kalırsa Figueres'ten bağımsız olarak gidip görülebilecek güzellikte bir yer.

En İyi Ulaşım Aracı - Bicing

Sırf hakkında birşeyler yazabilmek için ekledim bu başlığı ancak sistem çok hoşuma gitti, defalarca da kullandım 🙂 Bicing, 2007’de kullanılma sunulan bir şehir bisikleti projesi. Barselona bisiklet kullanmak için çok elverişli zaten, pek çok yere de bisiklet yolları yapılmış. İnternet sitesinden NIE numaranız ile kayıt yaptırıyorsunuz, kartınız 1-2 hafta içinde Barselona adresinize geliyor. Daha sonra bu kartı kullanarak şehirdeki tam 465 farklı istasyonda bulunan herhangi bir bisikleti alıp kullanabiliyorsunuz. İki istasyon arası 250-300 metreden fazla olmuyor ve haritasını cep telefonunuzdaki uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Kartı okutup bisikleti aldıktan sonra yarım saat süre veriliyor, bu süre içinde bisikleti geri teslim etmelisiniz. Ederseniz bedava, yoksa ceza ödemeye başlıyorsunuz. Ancak Barselona zaten küçük bir şehir olduğu için başından sonuna gitmeniz en fazla bir saatinizi alır. Tek sıkıntı şu, bazen istasyonlarda bisikleti teslim edebileceğiniz boş alan olmuyor. İşte o zaman ekranda en yakın istasyonların isimleri beliriyor, oralara yönelmelisiniz. Zaman kaybınıza karşılık da 10 dakika bedava ekleniyor. Her sabah okula giderken çok kullandım bu bisikletleri, haftasonları da Akdeniz kıyısına inip geniş sahil yolunda bisiklet kullanması çok zevkli. O yüzden Barselona’ya yerleşen arkadaşlara gider gitmez Bicing üyeliği almalarını öneririm 🙂

You may also like...

5 Responses

  1. Barcelona Gece Hayatı says:

    Barcelona gece hayatı için daha önce deneyimlerim oldu. Fakat sizin yazınızı okuduğumda keşke buraya da gitseydim dediğim mekanlar var. Makale için teşekkürler.

  2. onlinealışverişrehberi says:

    Bu yaz Avrupa gezim olacak ve Barselona hakkında böyle bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim 🙂

  3. tugce makarnaci says:

    ah o tapaslar….

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.