Brezilya Notları


Brezilya

Kısa Kısa Brezilya

 • Güney Amerika’nın en büyük, dünyanın ise hem yüzölçümü, hem nüfus olarak en büyük 5. ülkesi olan Brezilya’da tam 191 milyon insan yaşıyor.
 • 1960 yılına kadar başkent Rio de Janeiro imiş. Ülke çok büyük olduğu için merkezi yönetimi sağlamak ve yeni bölgede gelişmeyi teşvik etmek adına ülkenin tam ortasında sıfırdan bir şehir inşa edilmiş, ismi Brasilia. Uçak şeklinde inşa edilen şehrin mimarı Brezilya’nın alanında en iyisi olan Oscar Niemeyer.
 • Bağımsızlığını 1822 yılında Portekiz’den elde etmiş.
 • ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci Hristiyan popülasyonu burada.
 • 1 Real= 0,9 TL
 • Dünyanın en büyük yağmur ormanı Amazonlar’ın burada olduğunu bilmeyen yoktur sanırım? 🙂 Amazonlar’ın içinde halen yaşayan beyaz insan görmemiş kabileler var. Amazon Nehri ise Nil’den sonra dünyanın en uzun ikinci nehri.
 • Futbol konusunda dünyanın en başarılı ülkesi, halkı bu spora büyük bir tutkuyla bağlanmış halde. Tam beş kez FIFA dünya kupasını kazandılar. Sıkı durun, her Brezilya şehirinde en az bir futbol stadyumu var.
 • Güney Amerika’nın en zengin ülkesi. Dünyanın da en büyük ilk 10 ekonomisi arasındalar.
 • Ülkeyi ziyarete gelen birinin ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağı kesin. Çünkü dünyada en fazla havaalanı olan 2. ülke olmalarının yanında, en yaygın 10. demiryolu ağına ve 3. karayolu ağına sahipler 🙂
 • Dünyanın en lezzetli kahvesinin buradan çıktığını belirtmeliyim.
 • Meyvenin günlük hayatta büyük önemi var, neredeyse tüm tropikal meyvelere ev sahipliği yapıyorlar ve Açai denilen “dünyanın en sağlıklı meyvesi” de sadece burada yetişiyor.
 • Halkı tamamen kendine has, canlı bir karaktere sahip. İyimser, tutkulu ve girişimciler. Kendi aralarındaki şakalardan biri şöyle: “Brezilyalılar yalan söylemezler, sadece fazla abartırlar.” 🙂
 • Oi: Merhaba             Obrigado: Teşekkürler             Tudubeyn: Naber?
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Brezilya’ya ait 18 yer var.
 • Neyi meşhur: Amazonlar, futbol, samba, süpermodeller, Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio Karnavalı, Caipirinha
 • Ne satın almalıAçai meyvesi, kahve, değerli taşlar, Cachaça içkisi, flip flop, futbol forması

 

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: En iyi eğlence, en iyi futbol, en iyi doğa, en iyi plajlar ve sıcacık halkı.. Burası sadece Güney Amerika’nın değil, dünyanın en güzel ülkelerinden biri.

Eksileri: Neredeyse her konuda Latin Amerika’nın en pahalı ülkesi. İnsanları İngilizce bilmiyor ve Rio de Janeiro şehri genel olarak tehlikeli bir yer.

Kaç para harcadım:

Toplam> Ülkede geçirdiğim 9 günde 1053$ harcamışım. Günde ortalama 117$ ediyor.

Konaklama> 549$ (Ortalama 61$. Rio Karnavalı’nda tek gecelik konaklamanın 100$ olduğunu söylesem? 🙂 )

Ulaşım> 206$ (Günlük 23$ ediyor. Bunun 93$’ı Sao Paulo-Iguaçu uçuşuna gitti)

Yeme-içme> 247$ (Günlük 27,5$)

Kaç gün yeterli: 30 gün (4 gün Rio de Janeiro, 2 gün Paraty, 2 gün Ilha Grande, 1 gün São Paulo, 3 gün Florianópolis, 2 gün Foz do Iguaçu, 5 gün Manaus, 2 gün Jericoacoara, 2 gün Fortaleza, 2 gün Natal, 3 gün Recife, 2 gün Salvador de Bahia)

          Doğa 5 yıldız
          Tarih 3 yıldız
          Eğlence 5 yıldız
           Halk 4 yıldız
           Yemek 5 yıldız

             Ortalama 4,4 puan


Brezilya’da mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Amazonlar’da yapılacak bir orman gezisi kadar unutulmaz bir deneyim olabilir mi? Pembe yunuslardan, piranalara, tarantulalara hayatınızda göremeyeceğiniz hayvanları doğal ormanında izleme şansının yanında nehir kıyısındaki kulübelerde konaklayacak ve yerel orman yemeklerini tadacaksınız. Böyle bir tur için en uygun başlangıç yeri Manaus, oraya vardıktan sonra dilediğiniz uzunluktaki turlardan birini seçebilirsiniz.
 2. Karnaval sadece Rio’da değil, tüm ülkede büyük çoşkuyla kutlanıyor ve yılın en önemli aktivitesi konumunda. Rio’da her yıl Şubat-Mart aylarında Fat Tuesday (Şişman Salı) gününden üç gün önce başlayan partiler tüm şehri büyük bir eğlence arenasına çeviriyor ve dünyanın her yerinden gelmiş bir milyona yakın insanı çılgınlıkta sınır tanımamaya davet ediyor. Her gün yapılan samba geçit törenleri de insan ömründe bir kez görülmesi gereken deneyimlerden. Yalnız bütçeniz kısıtlıysa ve Rio Karnavalı zamanında şehirde her şeyin aşırı pahalı olduğunu göz önüne alırsak, Salvador’daki karnavalı tavsiye ederim. Daha uzun (15 gün) sürüyor, daha az yerli-yabancı turist var ve dans daha ön planda. Eğlenememek imkansız 🙂
 3. Yılbaşını en iyi nerede geçirebilirim diye merak ediyorsanız cevabı yine Rio verecektir. Mevsim olarak yazın en güzel dönemlerine denk gelen yılbaşı akşamında burada olursanız, beyaz kıyafetlerinizi giyinip (yıllardan beri süregelen bir gelenek) Copacabana Plajı’na inmelisiniz. Oldukça arkadaş canlısı halkla birlikte kokteylleri yudumlayın ve dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yeni yıla girmenin keyfini çıkarın.
 4. Dünyanın en büyük müzik festivali Rock in Rio da burada düzenleniyor. Bu kadar anlattıktan sonra Rio’da yaşamaya karar vermediyseniz turist olarak bilet bulmanın biraz zor olduğunu belirtmeliyim. Bir haftalık bu festival Eylül aylarında düzenleniyor ve yaklaşık bir milyon kişinin katılımıyla dev bir eğlenceye sahne oluyor.
 5. Brezilya’nın en güzel tarafı sahil kesmi. Kuzeyden güneye sayısız plaj ve yıl boyu sıcak, tropikal bir iklim barındıran ülkede sessiz, rahat bir atmosfer için Recife açıklarındaki Fernando de Noronha ve Rio açıklarındaki Ilha Grande adalarını, dev kum tepeleriyle kaplı hippi mekanları için Jericoacoara ve Natal’ı, sosyetik zengin Brezilyalılarla içiçe olmak için de Florianópolis plajlarını tavsiye ederim.
 6. Rio de Janeiro’dan São Paulo’ya geçerken Paraty’nin küçük şirin beldesinde en az bir gece geçirmeden yola devam etmeyin. Kime sorduysam ısrarla tavsiye etti, Paraty’nin yanında Rio plajlarının lafı bile edilmezmiş dersem yeterli olur herhalde 🙂
 7. Yerel içkileri Caipirinha (Kaipirinya diye okunuyor). Mojito’nun rom yerine Cachaça denilen Brezilya likörü ile yapılanı. Sokaktaki tezgahlarda 5TL’ye alabilirsiniz, tadına hayran kalacaksınız.
 8. Tipik Brezilya barbekülerine Churrascaria (Şuraskaria) deniyor. Restaurantta açık büfeden başlangıçlarınızı seçtikten sonra masaya dönüp bir tarafı yeşil, diğeri kırmızı bir kartın yeşil tarafını çeviriyor ve garsonların ellerinde şişe geçirilmiş koca et parçalarıyla masanıza her iki dakikada bir uğramasına tanık oluyorsunuz. Etler şahane, yiyebildiğiniz kadar yiyin ama en lezzetlisi Picanha denilen özel bir dana filetosu. İstanbul’da bulunan Brezilya restaurantlarına gidenler varsa şöyle anlatayım: Brezilya’daki deneyimin yanında bizim restaurantlarımızdaki yemeği anlatmak için İnönü Stadyumu etrafındaki köfte ekmekçi örneğini kullanabilirim 🙂
 9. Iguazu Şelaleleri.. Dünyanın en büyük hacme sahip, görsellik anlamında en çok şey vadeden bu doğa harikası Arjantin ve Brezilya arasında paylaştırılmış. İki tarafı da ayrı güzellikler barındırıyor, özellikle Brezilya kısmında diğerinde göremeyeceğiniz panaromik manzaralara şahit oluyorsunuz. Foz do Iguaçu şehrinden yerel otobüsle yarım saatte ulaşabilirsiniz.
 10. Ülkede mesafeler çok uzun olduğu için sahil kısmında otobüslerle, ülke içine giderken de uçakla seyahat etmenizi tavsiye ederim. GOL Havayolları (http://www.voegol.com.br) ile 100$’dan düşük fiyatlara Manaus ve Foz do Iguaçu gibi, otobüsle günlerce sürecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

You may also like...

5 Responses

 1. Umut EKER says:

  Çok güzel yazılar ve güzel bir bakış açısı…. Teşekkürler, birdaha yolunuz buralara düştüğünde aramanız yeterli; Artık Sao Paulo havalanında indiğinizde Şehir merkezine gitmek için Türkçe hizmet veren Servisimiz var… Brezilyadan Selamlar! Umut EKER

 2. ilhami says:

  Merhaba, brezilya Manaus dan tur satın almak istiyorum amazon nehrini gezmek için bildiğiniz site var mı? birde orda kaç gün kalmak lazım? Yardımcı olursanız sevinirim İkinci nokta Brezilya ve Arjantin için gezi planı hazırlıyorum toplamda asgari kaç günde gezebilirim

  • Bekran says:

   Manaus turunu ben yapmadım, o yüzden turlar hakkında site bilmiyorum maalesef. Zaten notlarda Brezilya ve Arjantin toplamda ne kadar sürede gezilir, ne yapılır, ne içilir yazmıştım detaylı. Bir bakın isterseniz 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.