Panama Notları

Panama

KISA KISA PANAMA

 • Orta Amerika’nın bu en zengin ve en az nüfuslu ülkesinde 3,4 milyon insan yaşıyor. Bunun üçte biri başkent Panama City’de.
 • Yerel lisanda “balık, ağaç ve kelebek bolluğu” anlamına geliyor.
 • Panama, ordusu olmayan dünyadaki az sayıda ülkeden biri, 1990 yılındaki ABD işgali sırasında kaldırılmış. Yerine “Panama Halk Gücü” denilen bir oluşum ülkeyi korumakla yükümlü.
 • Büyük oranda Amerikan doları kullanılmasına rağmen, diğer para birimi olan balbao da resmi olarak geçerliliğini koruyor.
 • 1$=1,82TL
 • Ülke 1903 yılına kadar Kolombiya topraklarının bir parçasıydı. Panama Kanalı’nın inşa edildiğini öğrenip üzerinde söz sahibi olmak isteyen ABD, ülkeyi bir iç savaş ile Kolombiya’dan ayırdıktan sonra kanal inşasını devraldı ve 15 Ağustos 1914 tarihinde resmi olarak ticari gemilere açtı. Anlaşmaya göre kanal ve kanalın her iki tarafındaki 10 millik alan Amerikan kontrolü altında olacaktı (1922 yılında Kolombiya’ya Panama Kanalı’nın kaybı için 25 milyon dolar ödenmiş) Uzun bir süre oradan gelen tüm gelirlerin tek sahibi olan Amerika, 1979 yılında kanalı Panama’ya devretti ancak 1989’da baba Bush yönetimindeki hükümet, kanalı geri kazanmak adına “demokrasi getirme bahanesiyle” ülkeyi işgal kararı aldı. 2000 yılına kadar kanalı tekrar elinde bulundurduktan sonra yeni bir anlaşma ile de bölgeden çekilmeyi kabul etti. Günüzde kanal Panama devletinin kontrolünde.
 • Kanalın yapımına 1880 yılında başlanmış ve 1914 yılına dek Panama City ile Colón şehirleri arasındaki 80 kilometrelik, tepelerle kaplı yağmur ormanları kazılmak durumunda kalınmış. Yapımında tam 80000 işçi görev almış ve bunların yaklaşık 30000’i çeşitli hastalıklardan hayatını kaybetmiş. Kanal günümüzde tüm ülke ekonomisinin tam üçte birini oluşturuyor.
 • Hong Kong’tan sonra dünyada en çok offshore-kayıtlı şirkete ev sahipliği yapan ikinci ülke.
 • Dünya üzerinde halen çalışmakta olan en eski tren yolu burada. Panama City ve Colon şehirleri arası sefer yapıyor.
 • Panama City şehir sınırları dahilinde yağmur ormanları barındıran tek başkent.
 • Hola: Merhaba             Gracias: Teşekkürler
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Panama’ya ait 5 yer var.
 • Neyi meşhur: Panama kanalı
 • Ne satın almalı: Panadour şapkaları, duty free

KİŞİSEL YORUMUM

Artıları: Ultra modern gökdelenleriyle başkenti, zirvesinde aynı anda hem Atlantik hem Pasifik okyanuslarını görebileceğiniz dağları, balta girmemiş ormanları ve tropikal Karayip adaları.. Halkı da büyük oranda İngilizce biliyor.

Eksileri: Pahalı, özellikle başkent Latin Amerika’nın en pahalı şehirlerinden biri. Yine diğer ülkelere kıyasla gezi anlamında çok doyurucu değil.

Kaç para harcadım:

Toplam> Ülkede geçirdiğim 3 günde 465$ harcamışım. Günde ortalama 155$ ediyor.

Konaklama> 55$ (Ortalama 18,5$. Sahil kesimlerinde fiyatlar makul seviyede iken başkentte oldukça yüksek)

Ulaşım> 200$ (Günlük 66,5$ ediyor. Büyük kısmını son derece pahalı olan Kolombiya’dan geçiş oluşturuyor)

Yeme-içme> 210$ (Günlük 70$. Normal şartlarda günlük yeme-içme masrafı 20$ civarı olur)

Kaç gün yeterli: 10 gün (2 gün San Blas Adaları, 2 gün Panama City, 3 gün Boquete, 3 gün Bocas del Toro)

          Doğa 4 yıldız
Tarih 2 yıldız
Eğlence 3 yıldız
Halk 3 yıldız
Yemek 3 yıldız

             Ortalama 3 puan

 

Panama’da mutlaka yapılması gerekenler:

 1. Kolombiya’dan geçiş yapacaksanız her şekilde San Blas Adaları’ndan geçeceksiniz. Bu tropikal adalarda birkaç gün mola vermeye ne dersiniz? Özellikle yerli Kuna halkının yaşadığı adalar belki tropikal olarak çok şey vadedmiyor ancak renkli kıyafetleri ve farklı lisanları ile Kuna insanlarıyla tanışma fırsatını kaçırmayın.
 2. Başkent lüks otel ve restaurantlarıyla Orta Amerika’nın modern yüzü, Dubai ya da Miami’den farksız bir yer. Kıtayı turladığınız gezide değişiklik arıyorsanız Panama City‘de bir iki gün geçirebilirsiniz. Buraya uğramışken kanala yapılacak bir gezi de buranın olmazsa olmazlarındandır.
 3. Ekolojik bir gezi arayanlar için “Çiçekler Vadisi” Boquete biçilmiş kaftan. Dağların eteklerindeki bu küçük kasabada doğa gezileri için sayısız imkan bulabilirsiniz.
 4. Kosta Rika sınırına yakın ülkenin en yüksek dağı olan, 3474 metrelik Barú Yanardağı’na yapılacak bir tırmanış ile nefes kesici bir görüntü ile ödüllendirileceksiniz: Bulutsuz bir günde bulunduğunuz yerden hem Atlantik, hem Pasifik Okyanusu manzarası.
 5. Survivor yarışmasının çekildiği cennet adalar burada bulunuyor. En güzeli de Archipelago de las Perlas(İnci Adaları)’ta bulunan Isla Contadora olarak biliniyor. Karayipler’in tadını burada doyasıya çıkartabilirsiniz.
 6. Bocas del Toro ise daha çok sırtçantalılara hitap eden, sayısız dalış imkanı ve bakir koylarıyla ucuz ve güzel bir yer. Bölgede kampçılık için birçok seçenek var.
 7. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri de dikkatli olmanız. Panama City görece olarak güvenli olsa da, Colón başta olmak üzere kıyı kesmi tehlikeli olarak biliniyor. Darian Gap denilen Kolombiya sınırındaki bölge ise gerilla kontrolünde olduğundan trekking yapmak için en iyi yerler değil.

You may also like...

2 Responses

 1. Fergan says:

  Teşekkürler notlar için. Biz de Panama ile ilgili bir gezi rehberi hazırladık. Yorumlarınızı bekliyoruz.

  https://blog.bavul.com/panama-city-turuna-cikiyoruz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.