Ulaşım – Bölüm 1


Dünya turu yapmak genel kanıya göre pahalı bir zevktir. Ben de bir zamanlar böyle düşünüyordum. En basitinden uçakla Asya’ya ya da Amerika kıtasına gitmenin bin dolardan başladığı hesaba katılırsa dört kıtada onlarca ülkeye gidip geri dönmenin maliyeti korkunç boyuta ulaşabilirdi. Ama Dünya Turu’nu gerçekleştirmiş insanların blog sayfalarını inceledikten sonra gördüm ki bu aslında sanıldığı kadar masraflı değilmiş. Öncelikle seleflerimin bir kısmının Round-the-World Ticket denilen, belirli sayıda destinasyonun önceden seçildiği, tarihlerin açık olarak düzenlendiği ve fiyatların hangi ülkeye gidildiğine değil de katedilen kıta ya da mil sayısına göre belirlendiği toplu bilet alma yoluna gittiğini gördüm. Bu uygulamayı dünyada en yaygın olarak Star Alliance, OneWorld ve Skyteam kuruluşları sunuyor.  Üçünde de üst limit 39000 mil ve 16 destinasyon olarak belirlenmiş. Aynı zamanda Roundtheworldticket.com gibi siteler önceden hazırlanmış belirli rotaların biletlerini her uçuşun tek başına alınmasına kıyasla çok daha ucuza toplu halde satıyor. Bu sistemin avantajları çok sayıda, yalnız benim gibi turunu 30 ülke görüp 100000 km’den fazla yolculuk yapacak şekilde düzenleyenlerin işine çok gelmediği kesin. Üstelik RTW bileti satan her kuruluşun çok iyi kapsamadığı belirli kıtalar var, orada ayrıca bilet almam gerekecekti bu da fiyatları artırırdı. Ben de her uçuşumu tek tek almaya karar verdim ve doğru havayolunu, doğru şehirleri ve doğru zamanı seçerek yapacağım toplam 66 uçuşun toplam fiyatını 16 uçuş kısıtlaması koyan bu kuruluşların RTW biletleri ile yakın fiyata getirdim. Bunu nasıl yaptığımı anlatmadan önce şunu belirtmem gerekir, dünya turunda eğer az sayıda ülke görülecekse ve hangi şehirde ne kadar zaman geçirileceği bilinmiyorsa RTW bileti almak çok daha avantajlıdır. Şimdi bu kuruluşlar hakkında biraz bilgi vereyim:

 

Star Alliance

 • THY dahil olmak üzere toplam 27 üyesi var. Sistemin ağır topları Continental Airlines, Lufthansa, Air China, Singapore Airlines ve TAM.
 • Toplam 181 ülkede 1160 havaalanına uçulabilir.
 • En iyi kapsadığı bölgeler: ABD, Uzakdoğu, Güneydoğu Asya, Okyanusya, Brezilya, Afrika. Özellikle Pasifik Adaları’na gitmek isteyenler için Star Alliance daha çok seçenek sunuyor.
 • Zayıf olduğu bölgeler: Patagonya, Avustralya
 • Bilet fiyatları mil sayısına göre hesaplanıyor. 29.000, 34.000 ve 39.000 mil seçenekleri var.
 • Yolculuk sürekli doğuya ya da batıya olmalıdır ve başladığı ülkede bitmelidir. Atlas ve Pasifik Okyanusu sadece birer kez geçilebilir. THY’nin varlığı sayesinde İstanbul’dan yola çıkması çok rahat. Asya, Afrika ve ABD’de pek çok yer ilk destinasyon olarak seçilebilir.
 • Tüm yolculuk en az 10 gün en fazla 1 yıl olarak ayarlanmalıdır. İlk uçuş dışındakilerin hepsi açık bilet olarak düzenlenebilir, böylece uçuş tarihleri yoldayken ekstra ücret ödemeden seçilebilir. Eğer rota değişecekse, her değişiklik başına 125$ ödenmesi gerekir.
 • Sitesindeki programı sayesinde yolculuk planı harita üzerinde kolayca oluşturulabilir ve bilet online satın alınabilir.
 • Fiyatlara gelecek olursak mil sayısına ve gidilecek ülkelere göre fiyat değişiyor. Örnek olması açısından 32800 millik 13 şehirlik şöyle bir tur yaptım, fiyatı: 4234€

İstanbul>Madrid>Miami>Houston>Mexico City>Los Angeles> Hawaii>Auckland>Sydney>Shanghai>Tokyo>Hong Kong>Bangkok>Singapore>İstanbul

 

OneWorld Explorer & Global Explorer

 • 12 havayolu şirketi uygulamaya dahil. American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, LAN, Qantas bu sistemin ağır topları.
 • Toplam 150 ülkede 750’den fazla şehire uçulabilir.
 • En iyi kapsadığı bölgeler: ABD, Orta Amerika, Güney Amerika, Uzakdoğu, Avustralya, Rusya.
 • Zayıf olduğu bölgeler: Afrika, Pasifik Adaları, Kanada, Brezilya, Afrika
 • Paskalya Adası ve Galapagos Adası’nı içermesi en büyük artısı. Bu adalara Güney Amerika’dan bile uçuş fiyatının 1000-1500$ olduğunu söylersem ne demek istediğimi anlarsınız 🙂
 • Yolculuk sürekli doğuya ya da batıya olmalıdır ve başladığı ülkede bitmelidir. Atlas ve Pasifik Okyanusu sadece birer kez geçilebilir. Yalnız yola İstanbul’dan çıkılacağı varsayılırsa doğuda gidilebilecek sadece Umman var, bu nedenle Batı’ya doğru gitme yönünde kısıtlıyor. Londra yada Madrid’e uçup dünya turuna oradan başlamak daha mantıklı.
 • Tüm yolculuk en az 10 gün en fazla 1 yıl olarak ayarlanmalıdır. İlk uçuş dışındakilerin hepsi açık bilet olarak düzenlenebilir, böylece uçuş tarihleri yoldayken ekstra ücret ödemeden seçilebilir. Eğer rota değişecekse, her değişiklik başına 125$ ödenmesi gerekir.
 • İki seçenek var: OneWorld Explorer ile fiyatlar kıta sayısına (3-6 kıta) göre belirleniyor. Maksimum mil sınırlaması yok. OneWorld Global Explorer ise fiyatlandırmasını mil sayısına göre yapmış (26.000, 29.000, 39.000 mil seçenekleri var). Aralarındaki en önemli fark, Explorer’da sadece OneWorld’e bağlı havayolu şirketleri ile uçulabilirken, Global Explorer’da bunların yanında AirPacific, AerLingus, South African Airways gibi 11 havayolu şirketinin uçuşları da kullanılabilir.
 • Sitesindeki programı sayesinde yolculuk planı harita üzerinde kolayca oluşturulabilir ve bilet online satın alınabilir.
 • Fiyatları Star Alliance ile kıyaslamak için benzer planı Madrid çıkışlı olarak yaptım. 4 kıtalık 13 şehirlik bu turun fiyatı: 3255€ (Yaklaşık 1000€ olan bu fark hiç az değil)

Madrid>Miami>Mexico City>Dallas>Los Angeles>Hawaii>Sydney>Auckland>Hong Kong>Shanghai>Tokyo>Bangkok>Singapore>Londra>Madrid

 

Skyteam

 • Bünyesinde 13 havayolu şirketi var. Aralarından göze çarpanlar Air France, KLM, Delta Airlines ve Korean Air. Kapsadığı alan itibariyle diğer iki sistemin yanında sönük kalıyor.
 • Toplam 169 ülkede 898 farklı yere gidilebilir.
 • En iyi kapsadığı bölgeler: Güneydoğu Asya, Rusya, Uzakdoğu
 • Zayıf olduğu bölgeler: Güney Amerika, Hindistan, Okyanusya, Afrika
 • Bilet fiyatları mil sayısına göre hesaplanıyor. 26.000, 29.000, 34.000 ve 39.000 mil seçenekleri var.
 • Diğerlerine göre avantajı, sürekli batıya yada doğuya gitmeye gerek olmaması. İstenildiği kadar okyanus aşırı yolculuk yapılabilir.
 • Tüm yolculuk en az 10 gün en fazla 1 yıl olarak ayarlanmalıdır. İlk uçuş dışındakilerin hepsi açık bilet olarak düzenlenebilir, böylece uçuş tarihleri yoldayken ekstra ücret ödemeden seçilebilir. Eğer rota değişecekse, her değişiklik başına 100$ ödenmesi gerekir.
 • Sitesinde yolculuk planlayıcı olmadığı için tahmini fiyat çıkartamıyorum. Ayrıca online bilet satışı yok, üye havayolu şirketlerinden birine başvurulması gerekiyor.

 

Roundtheworldticket.com

 • Yukarıdakiler gibi havayolu şirketlerini bünyesinde bulunduran bir oluşum değil. Sitedeki program sayesinde turunuzu planlıyorsunuz, site de size o rotadaki uçuş fiyatlarını derleyip tahmini bir fiyat çıkartıyor. Daha sonra ABD’deki ofisleriyle bağlantıya geçip biletinizi toplu olarak satın alabiliyorsunuz.
 • Örnek vermesi için, bana aşağıdaki rota için vergiler dahil 3140-4303€ arası bir fiyat çıkardı.

İstanbul>New York>Miami>Mexico City>Los Angeles>San Francisco> Honolulu>Fiji>Auckland>Sydney>Hong Kong>Shanghai>Tokyo>Bangkok>İstanbul

 

Bunların dışında bazı havayolu şirketleri (Air New Zealand, Virgin, KLM, Singapore Airlines, LAN) kendi RTW biletlerini satıyor ancak kapsama alanları kıyasla çok dar olduğu için iyi seçenek değiller.

Bu yazımın ikinci bölümünde tek tek uçuş seçerek dünya turu nasıl planlanır, en iyi fiyata ne zaman, nereden ve nereye bilet alınmalıdır gibi bilgileri elimden geldiğince sizinle paylaşmaya çalışacağım.


You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.