2 Ay Kala..


Farkedenler olmuştur. Kasım’da çıkacağımı yazdığım yolculuğu 1 Ekim olacak şekilde bir ay erken başlatmaya karar verdim. Dönüş tarihim değişmediği için de toplam süre 8 aya çıkmış oldu. Açılan boş günlere görmek istediğim yeni ülkeleri sıkıştırırken, planda varolan bazılarını çıkardım ve belli yerler için gün sayısında düzenlemeler yaptım. Sonuçta bugün itibariyle tam 2 ay kalmış durumda ve planım kesin halini aldı diyebilirim. Artık her geçen gün kendimi yola çıkmaya daha hazır hissediyorum ve yapmam gereken hazırlıkları da tek tek tamamlıyorum.

Sitemi kurduğumdan beri (Nisan) bu zamana gezi planımda neler değişti ve hazırlık aşımasında neler yaptım sıralayım.

 • Papua Yeni Gine’yi listeden çıkardım. Yolculuğumun en heyecanlı bölümü olacağı kesin olmasına rağmen özellikle ulaşım masrafları ve yeni vize alma sıkıntısı gözümü korkuttu. Sadece Avustralya’dan gidiş dönüş uçak biletinin 1000 TL’yi geçmesini hesaba kattığımda oraya gitseydim bütçem çok sarsılacaktı. Ama yakın zamanda görmemezlik etmeyeceğim tabiki. Kendime söz verdim, önümüzdeki seneden itibaren Avustralya’da yaşamayı başladıktan sonra bu macerayı en kısa zamanda tadacağım.
 • Dubai’de zaman geçiremeyeceğim. Çünkü AirArabia’nın uçuş saatleri değişti ve Dubai’ye vardıktan sonra Katmandu uçuşuna sadece 1 saat var. İkinci uçuşu ertesi güne alabilirim ancak o zaman hem uçak fiyatı artacak, hem de 1 gün için Dubai vizesi almam gerekecek. AirArabia’nın vize hizmeti yok (bu hizmet Emirates ile sınırlı şu anda) ve bunun için konsoloslukla muhattap olmam lazım. Evet, havaalanında da aynı servis var ancak vizeyi almak için saatlerce beklemek gerekiyor. Sonuç olarak Dubai’ye ancak BAE Türklere vize uygulamasını kaldırdığında ve daha uzun süreli olmak üzere gideceğim.
 • Eski plana göre Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 1 gün geçiriyordum, şu anda ise orada sadece aktarma yapacağım ve havaalanı dışına çıkmayacağım. Sebebi yine uçuş saatlerinin değişmesi. Üstüne şehri daha önce görenler, burayı gezmenin çok gerekli olmadığını söyleyince, ben de umursamadım ve iptal ettim.
 • Bu açılan yerlere hangi ülkeleri ekledim peki. Öncelikle en çok merak ettiğim ülkelerin başında olan Çin’i kattım. Ancak en erken Aralık ayı gibi orada olabileceğim için ülkenin kuzeyine (Pekin, Xian) çıkamıyorum. Ve kendimi Güney’deki doğa harikası bölgeler ve geleneksel kasabalar ile sınırladım. Sebep ise yolculuğumu sıcak iklimlerde geçirecek şekilde planladığım için kıyafetlerimi ona göre alıyorum ve o dönemde Pekin dondurucu soğuklarıyla meşhurdur, eksi değerden daha sıcak olduğu nadirdir. Hem, fena mı, tekrar gitmek için bahanem oldu işte 🙂
 • O kadar yaklaşmışken Hong Kong’u da 2 gün geçirecek şekilde dahil ettim. Aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın incisi Laos da 4 gün ile planımda yer buldu. Daha önce yazdığım gibi Vietnam’ı çok görmek istiyorum ancak bahsettiğim vize problemi hala aşılmış değil ve şu durumda konsolosluklarına başvurursam pek olumlu sonuç alacağımı zannetmiyorum 🙂 Ama yol boyunca son gelişmeleri takip edeceğim ve bir şekilde fırsatını bulursam ülkeye ayak basacağım.
 • Pasifik Okyanusu’nu geçmek için saatler harcayacağımı farkettim ve orta yolda Hawaii’de 6 gün geçirmeye karar verdim 🙂 Şaka bir yana Fiji’den Hawaii aktarmalı ABD’ye gitmek direkt gitmekten daha ucuz, o yüzden neden burada da biraz zaman geçirmeyeyim dedim. Hem en çok yapmak istediğim şeylerden biri olan dalga sörfünü dünyada en iyi burada öğrenebilirim.
 • Başta Asya’dakiler olmak üzere halihazırdaki ülkelerde geçireceğim günleri de 2-3 gün artırdım. Böylece planımın neredeyse tamamlanmış hali aşağıdaki gibi oluştu:
 1. İstanbul>Nepal (13)>Hindistan (29)>
 2. Tayland (16)>Myanmar (7)>Kamboçya (6)>Laos (4)>
 3. Çin (12)>Hong Kong (2)>Filipinler (5)>Singapur (1)>Endonezya (8)>
 4. Avustralya (13)>Yeni Zelanda (5)>Fiji (6)>Hawaii (6)>ABD (1-aktarma)>
 5. Brezilya (9)>Uruguay (2)>Arjantin (5)>Patagonya (10)>Şili (5)>
 6. Bolivya (7)>Peru (13)>Ekvator (3)>Kolombiya (4)>ABD (1-aktarma)>
 7. Meksika (10)>Belize (5)>Guatemala (5)>Honduras (2)>Nikaragua (4)>Kosta Rika (6)>
 8. Porto Riko (4)>Hollanda Antilleri (3)>Brezilya (11)>İstanbul
 • Avustralya vizemi aldım. Yeni Zelanda vizesine de başvurdum ancak 8 ay öncesinden vize başvurularını kabul etmediklerini, yola çıkmadan hemen önce tekrar başvurmamı söylediler. Ancak vizenin onaylanması bir gün sürdüğü için bu konuda endişelenmiyorum. Hindistan vizesi tek günde çıkıyor ve onu Ağustos ayı sonunda almayı düşünüyorum. Son olarak yeni eklediğim Çin için vize başvurusunu da Hindistan vizesini alır almaz yapacağım.
 • Dişçiye gittim, sıkıntı yaratan 20’lik dişlerimden birini çektirdim. Hastalıklar yazımda belirttiğim gibi, yurtdışında olur olmaz diş problemleriyle uğraşmak istemiyorum.
 • Tetanoz ve Hepatit A aşımı yaptırdım. Geriye Tifo ve Sarı Humma aşıları kaldı. Bunları yolculuktan çok önce yaptırmamak gerektiği için Eylül ayını bekliyorum.
 • Kaya tırmanışı eğitimi aldım, artık Himalayalar’ın eteklerinde trekking yaparken koşullar istediği kadar zorlu olsun hiç farketmez 😛
 • 4 senedir oturduğum evden taşındım, aile evine döndüm. 8 ay beni göremeyeceklerini düşünürsek, son iki ayımı onlarla geçireceğim için çok mutlu gözüküyorlar 🙂 Ayrıca kullandığım arabayı sattım ve tüm film-kitap arşivimi tek tek elden çıkarıyorum. Hayatta gerçekten istediklerimiz için biraz fedakarlık yapmak gerek sonuçta.
 • 2011 Ocak ayından itibaren evimde 6 ayda toplam 20 grup misafir konuk ettim (Bkz: Couchsurfing). Bu süre inanılmaz hareketli geçti. Dünyanın çeşitli yerlerinden sayısız insanla tanıştım, onlarla çok eğlenceli zaman geçirdim, kalıcı arkadaşlıklar kurdum ve şimdi dünya turumda tanışmayı beklediğim en az 10 katı insan var. Böylece yolculuktan döndüğümde “her ülkeden bir arkadaş” hedefimin büyük ölçüde tamamlanmış olmasını umuyorum.

 

Önümüzdeki 2 ay boyunca tamamlamam gereken hedefler de şöyle:

 • Eylül ayında 10-15 günlük Skydiving eğitimi alacağım. Eğitim sonunda dünya üzerinde istediğim her yerde tek başıma uçaktan atlayabilir hale geleceğim. Bunun için en az yolculuğun kendisi kadar heyecanlanıyorum. Gelişmeleri buraya yazarım.
 • Aşılarımı tamamlayacağım. Yola çıkmadan önce son doktor kontrollerini yaptıracağım.
 • Yola çıkana kadar mutlaka İspanyolcamı geliştirmem lazım. Ocak ayında bir hevesle başladığım dilde hala temel bilgilerden öteye gidemiyorum. Biliyorum, Latin Amerika’ya geçtiğim anda istesem de istemesem de öğreneceğim, 3 ayda belki %90 İspanyolca konuşmak zorunda kalacağım ancak kendimi oraya ilk gittiğimde rahat hissetmek istiyorsam basit tanışma cümlelerinden ve sayılardan öteye gitmeliyim.
 • Kendime iyi bir fotoğraf makinesi, ucuzundan bir netbook ve sağlam bir sırt çantası alacağım. Elimde büyük bir tane sırt çantası var ama 8 aylık bir yolculuğa onun benim kadar hazır olduğunu zannetmiyorum 🙂

You may also like...

2 Responses

 1. tülin says:

  vietnam vizenizi laostan alabilirsiniz
  bende papua yeni gine bilgileri araken sayafanızı buldum
  planım bu kış orasıydı
  zor gorunuyor ama deneyecegim
  geçen kış myemmar vietnam laos kambocya tayland filipinler endonezya yaptım
  filipinleri kaçırmayın derim
  segiler

 2. tülin says:

  aaa tayland varmış programınızda oradanda alabilirsiniz ama laos ta daha sirinlerdi elcilik gorevlılerı
  çın havaı yeni zelanda harıcı rotanızı geçtıgımız yıllarda yapmışrım.
  filipinler varmış zaten
  sahane

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.